Ćwiczenie 7 – Naprzemiennie podwyższone drągi

Przygotowanie

Połóż w rzędzie cztery drągi, i unieś na zmianę ich końce. Naprzemiennie każdy z końców tak, aby można było je pokonać kłusem w obydwie strony.

Jak to przejechać?

Co najważniejsze jedź prosto, starając się przejechać przez sam środek drągów i utrzymuj równe tempo w kłusie anglezowanym.

Koń powinien pozostać spokojny, a jednocześnie uważny. Powinien mieć możliwość w razie potrzeby odzyskania straconej równowagi, jak i także powinien się nauczyć dostosowywać wykrok, aby czysto pokonać drągi.

Jaki możemy osiągnąć korzyści z tego ćwiczenia?

Uniesienie naprzemienne drągów pozwala na ustalenie prostej linii, po której powinien poruszać się koń. Dzięki takiemu ułożeniu drągów możemy także osiągnąć spokój, równowagę, rytm i koncentrację.

Co robić w razie problemów?

Koń zawadza czubkami kopyt o drągi - jak zawsze znajdą się przeciwnicy tej metody, ale... pozwól zwierzęciu uczyć się. Uderzanie o drąg powinno dać mu motywację do wyższego podnoszenia nóg.

Zostaliśmy za ruchem konia, kiedy ten zrobił bardziej sprężysty krok - spróbuj rozluźnić plecy i spróbować zrobić lżejszy dosiad. Pomocna może być pozycja półsiadu.

Koń zamiast iść przez drągi, próbuje je przeskakiwać - trzeba przejść do prostszego sposobu i powtarzać je w pełnym rozluźnieniu, i tym uspokoić konia. W żadnym wypadku  nie wolno karać konia!

Za zgodą wydawnictwa Galaktyka.

J.F

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie