Ćwiczenie 3 – Wydłużono-spłaszczona ósemka przez pojedynczy drąg w kłusie.

Przygotowanie: połóż pojedynczy drąg na środku placu, tak, aby można było na niego dobrze najechać z obydwu stron w kłusie.

Jak to jechać?

Oczywiście na początku zaczynaj od stępa, po czym postaraj się wykonać proste linie przy najeździe na drąg i oddalaniu się od niego. Następnie do prostych linii zaczynaj dodawać półkola, jest to druga wersja robienia ósemki niż w ćwiczeniu nr 2. Twój koń przez drąg będzie przechodził pod kąt w przeciwieństwie do prostopadłego najazdu w poprzednim ćwiczeniu.

Co trzeba kontrolować?

Gdzie patrzy koń, czy patrzy na drąg i czy sam dostosowuje długość wykroku w razie potrzeby, bez twojej pomocy, bez zwalniania, czy przyspieszania?

Czy koń utrzymuje regularny rytm przy przechodzeniu przez drąg, za drągiem, na półkolach i na każdym końcu placu treningowego?

Czy potrafisz nie wyprzedać lub nie opóźniać ruchu(nie pozostawać za ruchem konia), gdy ten przechodzi przez drąg, nawet wtedy, gdy koń ma krótki lub długi wykrok?

Jakie płyną korzyści z tego ćwiczenia?

Dzięki temu ćwiczeniu ćwiczymy wyprostowanie jak i także pokonywanie zakrętów, co jest niezwykle ważne w skokach. Kiedy pokonujecie drąg na środku placu, uczysz konia jak powinien najeżdżać przeszkodę pod kątem. Kombinacja, którą robisz tzn. zakręt(jazda po łuku), po czym wyprostowanie, aby najechać na drąg pod kątem jest ważna dla szybkiego i bezbłędnego odbicia się konia przed przeszkodą.

 

 

za zgodą wydawnictwa Galaktyka

J.F

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie