Tennessee Walking Horse

Rasa ta pochodzi z południa USA. W XIX wieku znajdowały się tam olbrzymie plantację bawełny, które należały do bogatych plantatorów. Aby skontrolować taka posiadłość, wymagała oto długotrwałej jazdy.  Plantator potrzebował do tego celu konia nie nadpobudliwego, reprezentacyjnego, a co najważniejsze wygodnego.

Aby uzyskać tak „doskonałego" konia zaczęto krzyżować rasę Plantation Horse, kłusaki Saddlebred i Morgany. Aby zwiększyć temperament i chęć do pracy użyto także domieszki krwi koni angielskich. Po wielu staraniach uzyskano konia, który odznaczał się chodem o wysokiej akcji kończyn. Księga stadna tej Rasy powstała w 1939 roku i jest w niej zarejestrowanych ponad 250 000 koni.

Kryteria, którymi kierowano się przy wyborze dobrego Tennessee Walking Horse zawsze była budowa i charakter. Nigdy nie zwracano większej uwagi na budowę i na starych zdjęciach niekiedy można zauważyć, ze konie są muskularne. W dzisiejszych czasach typ się trochę zmienił i dominuje „pleasture", czyli mały i szczupły koń w typie konie pełnej krwi angielskiej.

Najważniejszą cechą tej rasy jest chód, czyli po angielsku"walk". W porównaniu konia walker i kłusaka w konkurencjach sportowych można powiedzieć, że walker jest chodziarzem a kłuak biegaczem.

Ze stępa Tennessee przechodzi do flat walk - bardzo szybkiego czterotaktowego stępa, podczas którego tylne kopyta przekraczają ślady przednich.  Jeszcze szybszy jest running walk, gdzie konie osiągają szybkość średniego kłusa.

Charakterystyka

Wysokość: 148-170cm

Eksterier: Koń w typie konia pełnej krwi angielskiej, mała głowa ze spiczastymi uszami, szeroki zad, długa grzywa i ogon, mocne kopyta

Maść: wszystkie maści, także srokata i inne rzadkie typy umaszczenia

Ciekawostka: Rasa powstała w XIX wieku. Szczególna cechą jest „walk", wygodny chód czterotaktowy.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie