Quarter Horse

Historia tej rasy sięga, aż do czasów amerykańskiego kolonializmu. Za przodków tej rasy uważa się mustangi, konie pełnej krwi angielskiej, jaki także konie innych raz, które zostały importowane przez hodowców. Początkowo osadnikom chodziło o wyhodowanie konia łatwego w utrzymaniu, praktycznego, który będzie wykonywał codzienną pracę na rancho. Natomiast niedzielnym zadaniem tych koni były wyścigi na dystansie jednej czwartej mili: a quarter of a mile. Rasa ta otrzymała swą nazwę od wyścigów na tym dystansie.

Konie, które zwyciężały na trasie wyścigu były świetnymi końmi roboczymi. W krótkim wyścigu chodziło o energiczny galop jak i także szybki start. Cech ta były pożądane podczas pracy z bydłem, dlatego też wyścig był swego rodzaju sprawdzianem.

W dzisiejszych czasach takie wyścigi odbywają się na torach wyścigowych, a konie startujące są krótko dystansowcami. Na swoim dystansie Quarter Horse jest najszybszym koniem, który nawet przewyższa szybkością konia pełnej krwi angielskiej.

Lecz te konie posiadają jeszcze jedną niezwykłą cechę tzw.: cow-sense, inaczej „wyczucie krów". Dobrze wyszkolony koń podczas pracy przy bydle potrafi szybciej wyczuć ich ruch niż człowiek, dlatego też jest jego cennym partnerem.

Charakterystyka

Wysokość: około 150 cm

Eksterier: bardzo dobrze umięśniony zad, mała głowa, szerokie czoło, atletyczna budowa ciała.

Maść: wszystkie podstawowe(srokate konie są nazywane Paint Horse)

Pochodzenie: USA

Ciekawostka: Nazwa rasy wywodzi się od wyścigu na dystansie jednej czwartej mili. Konie są zwrotne, nadają się do jazdy westernowej, chętnie się uczą.   

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie