Koń lipicański

Wielu jeźdźców z europejskich dworów preferowało wyłącznie konie iberyjskie, jako iż w Hiszpanii i południowej Francji jazda konna posiada wieloletnią tradycję.

Nieco później w Europie rozpoczęła się hodowla koni wyłącznie dla dworów. W tym celu także stworzono stadninę Lipice w 1580 roku koło Trisetu, obecnie znajdująca się w Słowenii, i wówczas należąco do cesarstwa austryjackiego.

W Lipicy krzyżowano konie starych ras krajowych z hiszpańskimi i neapolitańskimi, aby otrzymać efektowne konie reprezentacyjne dla dworów książęcych. Siwki były tam bardzo poszukiwane, toteż siwa maść zdecydowanie dominuje. Te eleganckie konie nazwano od stadniny z której się wywodzą, nazwano je lipicanami.

Konie do wyższej szkoły jazdy

Lipiciany zdobyły popularność dzięki Wyższej Szkole Jazdy we Wiedniu. Dzisiaj konie zabierane do wyższej szkoły jazdy pochodzą z austryjackiej stadniny Piber.  Młode konie w wieku trzech-czterech lat zabierane są do Wiednia i sprawdzane są ich predyspozycje do szkolenia. Jeżeli się nie nadają to zostają sprzedane. Lecz jeżeli posiadają zdolności to zostają poddane długiemu treningowi. Po ukończeniu siedmiu lat zostają poważnie obciążone pracą. Po służbie w Wyższej Szkole Jazdy  najlepsze ogiery zostają reproduktorami  i wracają do Piber. Ogiery nie zawsze są siwe, zdarzają się także gniade i kare.

Dlaczego właśnie ogiery, a nie klacze?

 W Hiszpańskiej Szkole Jazdy w Wiedniu używa się wyłącznie ogierów, ponieważ lepiej nadają się do szkolenia według klasycznych reguł. Poza tym klacz umieszczona pośród ogierów wywołała by zamęt. Dopóki konie są szkolone to nie ma czasu na końską miłość. Klacze częściej widuje się w zaprzęgu niż pod siodłem. W Piber najczęściej są szkolone jako konie zaprzęgowe.

 

Charakterystyka

Wysokość : 150-155cm

Eksterier : Wysoko osadzona szyja, zwarta budowa, często garbonosy profil głowy

Maść : Prawie zawsze siwa lecz zdarzają się gniade i kare.

Pochodzenie : Słowenia, stadnina Lipica ; Austria państwowa stadnina Piber

Ciekawostka : Lipicany są wyjątkowo uzdolnionymi końmi. Rozsławiła je Hiszpańska Wyższa Szkoła Jazdy.

J.F

foto wikipedia

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.