Pierwsze spotkanie człowiek-koń

Na pewno większość z nas miało okazję zobaczyć, jak konie drapią się wzajemnie po grzbietach. Jest to ogólnie mówiąc przejawem przyjaźni.

A jak to jest, kiedy my czyścimy konia?

Jeśli robimy to z chęcią i radością, możemy „zbudować\"  pewną więź między sobą, a koniem. Konie lubią być otaczane troską. Dzięki takiej pielęgnacji możemy wiele się dowiedzieć o danym osobniku, lub nawet wykryć objawy choroby!.

Dlatego też zanim wsiądziemy na konia, weźmy szczotkę i go wyczyśćmy nawet, kiedy jest już czysty. Pomoże to nam go poznać nawet w niewielkim stopniu. Niestety przykre jest to, co napisze, ale coraz więcej osób stwierdza, że nie interesuje ich czyszczenie konia, tylko jazda. Takie osoby zdradza brak zainteresowania, i traktują konie bardziej jak przedmiot, niż żywą istotę.

Czyszczenie działa także, jako masaż. Rozluźnia i rozgrzewa mięśnie, no właśnie rozgrzewa nie myślmy, że jak wyczyścimy konia to potem już nie musimy go rozgrzewać podczas jazdy! Zawsze powinno się, a nawet trzeba przed jazdą występować konia przynajmniej 10 minut, i tak samo po jeździe. Pielęgnacja także daje koniowi psychiczne przygotowanie się przed pracą, którą będzie wykonywał.

J.K

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie