Odzież jeździecka, jak dobrać bryczesy, buty i kask

Nietrudno połknąć „jeździeckiego bakcyla”. Każdy, kto pokochał jazdę konną szybko zaczyna myśleć o zakupie własnej odzieży oraz butów jeździeckich. Warto dobrać wszystko idealnie, bo zamieni to jazdę konną w przyjemność i pozwoli nam czuć się komfortowo. Dodatkowo spełnia to wymogi bezpieczeństwa. Od czego więc zacząć?

Aby mieć wybór i możliwość dokładnego zamyślenia zakupu, warto zaopatrzyć się niezbędne akcesoria na przykład w sklepie internetowym, na przykład na www.horsepol.pl. Podpowiadamy, co trzeba mieć na pewno!

Bryczesy

Zacznijmy od specjalnych spodni jeździeckich, które naprawdę potrafią zdziałać „cuda” i przynieść ulgę w czasie jazdy konnej. Bryczesy są nie tylko elastyczne i bardzo wygodne, ale odpowiadają również za prawidłowe utrzymanie jeźdźca w siodle. Bryczesy mogą mieć tak zwaby długi lej (ciągną się od krocza do kolan) lub krótki lej (najczęściej zlokalizowane są tylko przy kolanach, pomagają poprawnie trzymać się w siodle). Osoby początkujące mogą wybrać spodnie z krótkim lejem.

Buty do jazdy konnej

Wybór butów jeździeckich może być trudny, bo na rynku znajdziemy sporo różnych opcji i kategorii. Czy wybrać bezpieczne sztyblety czy długie gumowe buty? A może obuwie ze skóry? Warto zadać sobie pytanie, jak często i jak długo jeździmy konno. W przypadku dziecka wybierajmy sztyblety i sztylpy, bo przecież jego noga rośnie i za chwilę buty trzeba będzie zmienić. Osoby dorosłe, którym w zwykłych sztybletach szybko zdziera się pięta polecamy oficerki skórzane – nie tylko łatwo dopasowują się do stopy, ale również zapobiegają odciskom i otarciom.

Kask

Podstawa bezpieczeństwa w trakcie jazdy konnej! To jedyne zabezpieczenie przed wstrząśnieniem mózgu, które grozi nam w trakcie upadku z konia. Kask zapewnia ochronę potylicy i części szyi, z kolei daszek osłania przed oślepiającym słońcem. Co ważne – kask jeździecki jest zaprojektowany specjalnie do jazdy konnej i nie nadaje się do innych dyscyplin sportowych. Działa to również w drugą stronę! Kask powinien spełniać podstawowe normy bezpieczeństwa, być dobrze wentylowany i posiadać możliwość regulacji paska pod brodą. Aby dobrze go dopasować, należy zmierzyć obwód naszej głowy, po czym zakupić kask o rozmiar większy, niż wskazuje ilość centymetrów (np. 44 cm to rozmiar 45).

Kamizelka ochronna

Nazywana również „żółwiem” zapewnia ochronę kręgosłupa, dlatego naprawdę warto się w nią zaopatrzyć. W czasie upadku zapewnia również ochronę żeber. Przypomina nieco kamizelkę pancerną, bo zabudowana jest z obydwu stron, ale poczucie bezpieczeństwa to podstawa!

Rękawiczki

Aby strój był kompletny warto również dobrać rękawiczki jeździeckie. Wykonane ze specjalnej skóry, zapobiegają otarciom i chronią dłonie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie