Wybieramy hotel dla konia: czym się kierować?

Wielu właścicieli koni, którzy mają warunki, aby trzymać wierzchowca w przydomowej stajni, prędzej czy później stanie przed dylematem: komu powierzyć zwierzę na czas wyjazdu, na przykład wakacyjnego? Tutaj oczywiście z pomocą przychodzą tak zwane hotele dla koni, nazywane też pensjonatami. Są to najczęściej stadniny, które oferują usługę czasowej opieki nad wierzchowcem. Choć takich ośrodków nie brakuje, to nie każdy jest godny polecenia. Czym się więc kierować przed podpisaniem umowy z konkretnym hotelem dla koni?

Pastwisko

Jest najważniejsze, niezależnie od tego, czy koń ma przebywać w hotelu dzień, tydzień czy miesiąc. Duże, zadbane pastwisko z gęstą trawą to zawsze dobry znak i wizytówka porządnego hotelu. Zaznaczamy przy tym, że nie może to być tylko skrawek zielonego terenu. Konie są zwierzętami potrzebującymi ogromnej porcji ruchu, dlatego hotel musi im zapewnić do tego odpowiednie warunki.

Padok

Jest ważny w sytuacji, gdy oczekujemy od hotelu nie tylko zapewnienia koniowi miejsca do pobiegania, jedzenia i ochrony przed deszczem, ale także stymulacji w ramach treningu. Szczególnie dotyczy to zwierząt biorących udział w zawodach. Wówczas koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jakość padoku, aby nie dochodziło do sytuacji, w której na maleńkiej przestrzeni gnieżdżą się dziesiątki koni, co zawsze grozi kontuzjami.

Stan boksów

Warto przejść się po stajni i sprawdzić, w jakim stanie są boksy. Chodzi nie tylko o kwestię infrastruktury, ale również dbania o czystość. Zaglądamy więc do różnych boksów i oceniamy, czy konie mają świeże siano, czy nie brodzą we własnych odchodach, czy widać pracowników, którzy bez przerwy doglądają zwierząt.

Opinie o hotelu

Najłatwiej będzie oczywiście poszukać ich w Internecie. Jeśli w sieci nie ma choćby wzmianki o hotelu, a profil na Facebooku nie był aktualizowany od wielu miesięcy, to powinna się zapalić lampka ostrzegawcza. Zadowoleni klienci zawsze chętnie podzielą się pozytywną opinią. Jeśli takowych nie ma, to albo hotel powstał niedawno i trudno będzie na tym etapie ocenić jego jakość, albo po prostu nikt nie korzysta z jego usług, co wystawia mu fatalne świadectwo.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane