Jazda konno – dlaczego to idealna forma aktywności dla dziecka z zespołem Aspergera?

Zespół Aspergera jest coraz częściej diagnozowanym zaburzeniem u dzieci. Potocznie określa się je mianem „lekkiej formy autyzmu”. Rodzice dzieci z zespołem Aspergera często szukają dla swoich pociech takich form aktywności, które nie wywołują stresu i lęku przed funkcjonowaniem w dużej grupie rówieśniczej. Idealną propozycją jest tutaj jazda konno. Nieprzypadkowo hipoterapia jest zalecana w przypadku autyzmu zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych.

Korzystny wpływ na ciało

Zacznijmy od aspektu, o którym często się zapomina. Osoby z zespołem Aspergera czy szerzej – spektrum autyzmu, bardzo często doświadczają problemu wzmożonego napięcia mięśniowego lub obniżone napięcia mięśniowego. W obu przypadkach jazda konno ma wybitne działanie terapeutyczne, ponieważ rytmika ruchów konia w czasie jazdy działa rozluźniająco na spastykę mięśni, a jednocześnie wzmacnia ciało, angażując wiele partii mięśniowych.

Brak bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami

Typowe dla dzieci z zespołem Aspergera jest to, że średnio radzą sobie w kontaktach międzyludzkich. Mają problem z prawidłowym odczytywaniem i okazywaniem emocji, przez co trudno jest im nawiązywać relacje – zwłaszcza z rówieśnikami. Najlepiej czują się we własnym świecie, dlatego m.in. preferują zabawę w pojedynkę. Z tego powodu dzieci z zespołem Aspergera nie powinny być namawianie czy wręcz przymuszane do uprawiania sportów zespołowych.

Co innego jazda konno. Jest to sport wybitnie indywidualny, w którym liczy się prawidłowa relacja człowieka z koniem. Dzieci z zespołem Aspergera zwykle są zainteresowane przyrodą, dobrze czują się w towarzystwie zwierząt, co warto wykorzystać w poszukiwaniu odpowiedniej formy aktywności dla pociechy z tym zaburzeniem.

Możliwość zaszczepienia w dziecku nowej pasji

Bardzo charakterystyczne dla zespołu Aspergera jest to, że dzieci i dorośli z tym zaburzeniem „fiksują się” na jednym temacie. Nie widzą niczego poza nim, nic nie sprawia im takiej przyjemności, jak realizowanie swojej pasji – często dość osobliwej. Rodzice mogą jednak nakierować dziecko na jakieś hobby, które wymusi na pociesze korzystną dla niej aktywność fizyczną i wychodzenie z domu. Jazda konno jest tutaj jedną z lepszych propozycji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie