Czym są czapsy jeździeckie?

Spośród wielu elementów stroju jeźdźca zawsze szczególną uwagę należy zwrócić na te, które odpowiadają za bezpieczeństwo i komfort. Poza kaskiem warto wspomnieć o czapsach. Każdy początkujący jeździec powinien wiedzieć, czym są czapsy, zwłaszcza wtedy, gdy planuje dłuższą przygodę z tym pięknym sportem.

Co to są czapsy?

Czapsy jeździeckie, nazywane również sztylpami, to po prostu specjalne ochraniacze zakładane na łydkę, których zadaniem jest ochrona tylnej części podudzia przed otarciami i siniakami spowodowanymi bezpośrednim uderzaniem łydkami o ciało konia w czasie jazdy.

Do czego służą czapsy?

Czapsy jeździeckie przede wszystkim mają zapewnić jeźdźcowi wyższy poziom komfortu, ale mają również wpływ na bezpieczeństwo i technikę jazdy. Ułatwiają utrzymanie prawidłowej pozycji w siodle, sprawiając, że nogi lepiej przylegają do siodła. Dzięki temu jeździec czuje się pewniej, stabilniej i może sobie pozwolić na więcej swobody w siodle.

Rodzaje czapsów

Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje czapsów, czyli:

  1. Czapsy oficerkowe – zakładane do sztybletów, czyli krótkich butów do jazdy konnej. Ich nazwa nawiązuje do tego, że przypominają klasyczne oficerki (wysokie obuwie).
  2. Czapsy treningowe – zakłada się je nie tylko na czas treningu jeździeckiego, ale również do jazdy rekreacyjnej. Zapewniają dużo lepszą ochronę łydki, posiadają zapięcie i osłonę z przodu buta, świetnie sprawdzają się do obuwia sportowego, wiązanego.

Czapsy jeździeckie zawsze dobiera się indywidualnie do każdego jeźdźca. Najczęściej są one wykonane ze skóry naturalnej, choć spotyka się również sztylpy z tworzywa sztucznego, znacznie tańsze.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie