Czy jeździectwo to elitarny sport? Argumenty na NIE

Jazda konno wciąż budzi skojarzenia ze sportem dla elit i ludzi bardzo majętnych. To pokłosie tego, że w Polsce przez lata nie mogła się wykształcić klasa średnia, a do szkółek jeździeckich rzeczywiście zaglądały tylko dzieci bardzo zamożnych rodziców. Dziś sytuacja wygląda inaczej. W naszym artykule podajemy argumenty obalające tezę, że jeździecko to elitarny sport.

Duża dostępność szkółek jeździeckich

W Polsce jest coraz więcej prywatnych szkółek, które powstają nawet w bardzo małych miejscowościach. Dostępność tego typu przybytków sprawia, że jeździectwo nie może być już uznawane za sport elitarny.

Przystępne ceny

Godzina jazdy konno to kilkadziesiąt złotych – podobne pieniądze trzeba zapłacić za prywatną lekcję tańca. Trudno zatem uznać, że jeździectwo jest zarezerwowane wyłącznie dla elit finansowych.

Nikt nie mówi o konieczności posiadania własnego konia

Wiele osób nadal sądzi, że uprawianie jeździectwa ma sens wyłącznie w przypadku posiadania własnego konia. To oczywiście nieprawda. Konie są dostępne w szkółkach, a zakup zwierzęcia na własność w zdecydowanej większości sytuacji kompletnie mija się z celem.

Jazdę konno można trenować również przy mocno ograniczonym budżecie

Nawet jeśli ktoś marzy o uprawianiu jeździectwa, natomiast nie dysponuje wystarczającymi środkami finansowymi, to i tak ma szansę na realizowanie swojej pasji. W wielu szkółkach jeździeckich można liczyć na bezpłatne lekcje w zamian za pomoc w stajni przy koniach. Niektóre szkółki prowadzą również programy skierowane do dzieci z ubogich rodzin. Warto się tym zainteresować.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie