Jak wybrać konia do agroturystyki?

Agroturystyka jest coraz bardziej popularną formą wypoczynku. Do zwiększenia atrakcyjności gospodarstwa agroturystycznego niewątpliwie przyczynia się obecność koni. Sprawdź, jak wybrać konia do agroturystyki!

  1. Nauka jazdy konnej – jakiego konia wybrać?
  2. Jak wybrać konia do agroturystyki – wiek, płeć i wzrost
  3. Zwróć uwagę na charakter konia
  4. Gdzie kupić konia do agroturystyki?

Coraz więcej gospodarstw agroturystycznych ma w swojej ofercie atrakcje związane z końmi. Zanim podejmiesz decyzję o wyborze konia, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Jeżeli planujesz zakup konia do agroturystyki, koniecznie zapoznaj się z poniższymi radami!

Nauka jazdy konnej – jakiego konia wybrać?

Zanim wybierzesz konia do agroturystyki, warto dowiedzieć się, jakie rasy sprawdzają się najlepiej do jazdy konnej. Najczęściej wybierane do tego celu są konie rasy małopolskiej, wielkopolskiej oraz kuce i ich mieszańce. Do jazdy konnej coraz częściej poleca się także hucuły. Najbardziej polecane do jazdy konnej są konie starsze, o spokojnym charakterze. Do tego celu najbardziej zaleca się klacze lub wałachy (wykastrowane konie). Do celów rekreacyjnych nie zaleca się natomiast zakupu ogierów. Do agroturystyki nie są polecane również konie sportowe – np. angielskie czy arabskie. Rasy te są płochliwe, dlatego wymagają doświadczenia w jeździe konnej.  

Jak wybrać konia do agroturystyki – wiek, płeć i wzrost

Przy wyborze konia do agroturystyki duże znaczenie ma wiek zwierzęcia. Koń powinien być dobrze ujeżdżony, co jest związane z jego wiekiem. Dlatego warto zdecydować się na zakup starszego konia, który ukończył 6-7 lat. Starsze konie mają bardziej zrównoważony charakter, dzięki czemu doskonale nadają się do nauki jazdy konnej. Jeżeli chodzi o płeć konia do rekreacji, warto postawić na klacze lub wałachy. Najbardziej praktycznym wyborem do agroturystyki może się okazać wałach, który zwykle jest spokojny, opanowany oraz tańszy od klaczy. Należy również zwrócić uwagę na wzrost wybranego konia. Pamiętaj, że im roślejszy jest koń, tym więcej paszy potrzebuje. Jeżeli koń ma być przeznaczony do nauki jazdy dla dzieci, warto wybierać kucyki lub małe konie.

Zwróć uwagę na charakter konia

Przy wyborze konia do rekreacji warto zwrócić szczególną uwagę na jego charakter. Do agroturystyki polecane są przede wszystkim konie o umiarkowanym charakterze, spokojne i opanowane. Takie konie doskonale sprawdzają się do nauki jazdy – są idealne dla osób początkujących. Z tego względu do celów rekreacyjnych nie zaleca się zakupu ogierów. Zdecydowanie bardziej odpowiednie pod względem charakteru są klacze i wałachy.

Gdzie kupić konia do agroturystyki?

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie kupić konia do agroturystyki, warto zajrzeć do sieci. Znajdziesz tam piękne konie na sprzedaż. Pamiętaj jednak, że jeżeli nie masz doświadczenia w wyborze koni, nie warto kupować zwierzęcia samodzielnie. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty, który Ci w tym pomoże. Przy zakupie konia powinna być obecna osoba, która zna się na tych zwierzętach. Może to być np. lekarz weterynarii. Taka osoba będzie w stanie ocenić stan zdrowia zwierzęcia, dzięki czemu unikniesz problemów i wydatków na leczenie konia. Zanim zdecydujesz się na zakup konia, pamiętaj o tym, aby dokładnie go obejrzeć.

Zakup konia to kosztowne przedsięwzięcie. Dlatego zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego zwierzęcia, warto dobrze przemyśleć zakup. Zwróć uwagę przede wszystkim na charakter konia – do agroturystyki polecane są zwierzęta o spokojnym usposobieniu. Pamiętaj, że przy zakupie powinien być obecny weterynarz, który dokładnie oceni stan zdrowia zwierzęcia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie