Gdzie kupuje się konia?

Na początku oczywiście osoba zainteresowana przegląda ogłoszenia a prasie, internecie. Można tam znaleźć oferty prywatnych właścicieli, którzy z różnych powodów chcą sprzedać konia, oraz hodowców. Kto kupuje swojego pierwszego konia najlepsze porady otrzyma w stadninach. Jest tam też duży wybór koni, dzięki czemu hodowca, oceniwszy umiejętności jeździeckie osoby zainteresowanej kupnem, może mu doradzić odpowiedniego wierzchowca.

Z daleka powinno się omijać handlarzy oraz końskie targi. Łatwo paść tam ofiarą oszustwa.

Cena konia zależy od jego rasy, pochodzenia, wyszkolenia( chyba, że nie kupujemy go do jazdy). Dzisiaj podpisuje się umowę kupna – sprzedaży. Jeżeli ktoś chcę sprzedać nam konia na zasadzie „przyklepania” interesu, to trzeba mieć się na baczności!.

Sprzedający zwierzę zawsze gwarantuje, że jest ono zdrowe. Takie sformułowanie powinno znaleźć się w umowie kupna – sprzedaży. Jeżeli koń ma jakiekolwiek problemy zdrowotne np. alergię, sprzedający powinien to ujawnić. Lecz niestety nie wszyscy są uczciwi, dlatego powinno się Ustica okres próbny, podczas którego przynajmniej część potencjalnych chorób będzie można wykluczyć.

Najlepszym wyjściem przy transakcji będzie obecność lekarza weterynarii, który ma oczywiście doświadczenie w leczeniu koni. Wydatek za taką usługę na pewno nam się opłaci. Nie rezygnujmy z badania lekarskiego, nawet jeżeli dobrze znamy sprzedającego i uważamy go z uczciwego.

Weterynarz może wykryć schorzenie, o którym poprzedni właściciel nie miał pojęcia, ponieważ koń nie zdradzał objawów. W przyszłości choroba mogłaby być problemem dla nowego właściciela.

Jeżeli u konia stwierdzi się jakieś schorzenie w czasie próbnym można oddać go z powrotem, lub wynegocjować niższą cenę.

Kiedy już przyprowadzimy nasz nowy nabytek do domu to pamiętajmy, że nie jest on przyrządem do ćwiczeń fizycznych tylko żywą istotą. Powinniśmy dać mu czas aby się zadomowił, poznał otoczenie, stajnie, ludzi. Nie planujmy od razu forsownych ćwiczeń i uczestnictwa w zawodach, lecz poznajmy go dobrze i pozwólmy jemu poznać nas.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie