Wskazówki przed pierwszą lekcją jazdy konno

Zapisanie się do szkółki jeździeckiej to bardzo ekscytujący moment – zwłaszcza dla osoby, która od lat marzyła o tym, aby nauczyć się jeździć konno. Wielu początkujących adeptów jeździectwa od razu inwestuje duże pieniądze w zakup profesjonalnego sprzętu, co kompletnie mija się z celem. Ważniejsze jest to, aby przed pierwszą lekcją jazdy konno trzymać się kilku podstawowych wskazówek. Omawiamy je w naszym poradniku.

Nie umawiaj lekcji zaraz po pracy

Wybierając dzień i godzinę pierwszej lekcji naciskaj, aby był to dzień wolny od pracy (np. sobota) lub ustal taką godzinę, by nie musieć gnać do szkółki bezpośrednio z pracy. Stres, zmęczenie, głód – to wszystko będzie Cię rozpraszać i może spowodować, że nauka jazdy konno w ogóle nie sprawi Ci frajdy, przez co szybko zrezygnujesz.

Przed lekcją warto się dobrze wyspać, przynajmniej zdrzemnąć, zjeść wartościowy posiłek i oczywiście nie zapomnieć o gimnastyce oraz rozciąganiu.

Załóż wygodne ubranie

Nie dbaj o prezencję, ale o własną wygodę. Dlatego zapomnij o ciasnych dżinsach, eleganckich kozakach i pikowanej, opinającej kurtce. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na pierwszą lekcję założyć stary dres. Ważne, aby czuć się swobodnie i nie martwić się zabrudzeniami, których prawdopodobnie nie uda Ci się uniknąć.

Nie kupuj sprzętu jeździeckiego

To bardzo częsty błąd, który później kończy się tym, że wiele osób próbuje pozbyć się kupionego sprzętu za połowę ceny lub jeszcze taniej. Jeśli nie masz 100% pewności, że jazda konno stanie się Twoją życiową pasją, to nie inwestuj w drogi sprzęt. Na początek nie jest Ci on do niczego potrzebny – na przykład atestowany kask jeździecki i tak dostaniesz w szkółce.

Zaufaj instruktorowi

Na koniec chyba najważniejsza zasada. Przed pierwszą lekcją odpuść sobie wertowanie artykułów w Internecie i forów tematycznych. Nie sugeruj się informacjami znalezionymi w sieci, ponieważ każdy instruktor może mieć własne metody – nie wspominając już o tym, że przebieg szkolenia jest ściśle uzależniony od charakteru konkretnego konia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie