Podstawowe wyposażenie jeźdźca - czego potrzebujesz na start?

Jerzy Biernacki
28.12.2018

Jeśli o jeździe konnej myślisz poważnie, to sprawdź, czy posiadasz najpotrzebniejszy sprzęt i odzież. W naszym jeździeckim niezbędniku znajduje się pięć podstawowych pozycji. Czegoś Ci brakuje? Jest jeszcze czas, żeby nadrobić zakupowe zaległości.

Niezbędnik każdego jeźdźca

  1. Bryczesy - spodnie do konnej jazdy z lejem, czyli rodzajem wzmocnienia, które chroni nogi jeźdźca przed otarciami i uszkodzeniami naskórka. Mogą być one wykonane z przeróżnych materiałów: imitacji denimu, tworzyw sztucznych lub nowoczesnego softshellu. Do jazdy konnej w sezonie zimowym najlepiej sprawdzają się termobryczesy.
  2. Nakrycie głowy - w razie upadku wszelkie wstrząsy amortyzuje kask. Nowoczesne kaski są wytrzymałe i lekkie, w skorupie posiadają dodatkowe wzmocnienia, co gwarantuje bezpieczeństwo jeźdźca. Dodatkowo chronią przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi oraz wentylują, co poprawia komfort jazdy. Kaski jeździeckie, doceniane przez profesjonalistów, to propozycje marek Casco, Start i Ked.
  3. Rękawiczki - podczas jazdy konnej dłonie są szczególnie narażone na otarcia, dlatego tak ważne jest, by nie zapomnieć zaopatrzyć się w rękawiczki jeździeckie. Takie rękawiczki, podobnie jak bryczesy, występują w wersji letniej, zimowej lub całorocznej.
  4. Obuwie jeździeckie - najpopularniejsze modele butów na konia to: oficerki i sztyblety. Oficerki są droższe niż sztyblety, ale stanowią samodzielne buty do jazdy konnej. Inaczej sprawa wygląda w przypadku sztybletów - taki model wymaga dokupienia do nich sztylp. Są to ochraniacze, które zakłada się na niskie buty - dzięki nim łydki i uda jeźdźca są chronione. Wybór pomiędzy oficerkami a sztybletami zależy przede wszystkim od budżetu.
  5. Palcat - jest rodzajem bata, który służy do zdyscyplinowania lub skarcenia konia. Wybierając palcat najlepiej sięgnąć po model, który ma antypoślizgową rączkę oraz posiada pętlę do przekładania przez nadgarstek.

Poza sprzętem i akcesoriami istotny jest również wybór szkoły do rozpoczęcia nauki. Warto szukać miejsc z licencjonowanymi instruktorami jazdy konnej i zarazem placówek, które etycznie traktują konie.

Gdzie kupić niezbędnik jeźdźca?

Zakupów można dokonać na dwa sposoby. W przypadku produktów, które nie wymagają mierzenia, takich jak palcat czy rękawiczki, zakupy online to najszybsza i najlepsza metoda. W przypadku butów czy bryczesów, które są sporą inwestycją, przed kupnem warto je przymierzyć, żeby wybrać model idealnie dopasowany do potrzeb i sylwetki.

Niektóre sklepy posiadają zarówno stacjonarny punkt, jak i e-sklep. Jednym z nich jest sklep jeździecki Horse-Trade. Mieszkańcy Krakowa i najbliższych okolic mogą go odwiedzić w dzielnicy Zabłocie. Sklep umożliwia odbiór osobisty, dlatego część asortymentu można zamówić online z odbiorem w sklepie, a oficerki do konnej jazdy czy termobryczesy wybrać na miejscu po przymierzeniu.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie