Kiedy warto umieścić wierzchowca w pensjonacie dla koni? Przegląd klasycznych sytuacji

Antoni Kwapisz
17.07.2023

Coraz więcej właścicieli koni interesuje się opcją umieszczenia wierzchowca w pensjonacie. Już teraz w Polsce nie brakuje takich miejsc i wciąż będzie ich przybywać, ponieważ moda na jeździectwo dopiero się w naszym kraju rozkręca. W tym artykule omawiamy kilka typowych sytuacji, w których warto umieścić wierzchowca w pensjonacie dla koni.

Czym jest pensjonat dla koni?

Pensjonat dla koni to miejsce, w którym wierzchowce przebywają w bardzo dobrych warunkach, mają zapewnione wyżywienie, codzienną aktywność, opiekę weterynaryjną oraz profesjonalną pielęgnację.

Pensjonaty najczęściej prowadzą prywatne szkółki jeździeckie, które kierują swoją ofertę do właścicieli koni niemogących zaopiekować się wierzchowcem we własnym zakresie.

W tych sytuacjach rozważ umieszczenie konia w pensjonacie

Pomysł oddania konia do pensjonatu najczęściej pojawia się wtedy, gdy:

  • Planujemy zakup własnego wierzchowca, natomiast nie mamy warunków, aby trzymać go w domu (brak miejsca na stajnię, zbyt wysokie koszty);
  • Brakuje nam czasu na zapewnienie koniowi profesjonalnej opieki;
  • Chcemy, aby koń przygotowywał się do zawodów w doskonałych warunkach, pod okiem wykwalifikowanych trenerów;
  • Wyjeżdżamy na urlop i musimy zostawić konia pod opieką doświadczonych osób;

Warto zaznaczyć, że pensjonaty dla koni przyjmują wierzchowce nie tylko na stałe, ale też na krótsze pobyty – tygodniowe, dwutygodniowe, miesięczne itd.

Ile to kosztuje?

Umieszczenie konia w profesjonalnym, renomowanym pensjonacie, to wydatek na poziomie nawet około 2000 zł miesięcznie. Mniej znane pensjonaty oczekują kilkuset złotych „czynszu”, jednak w tej cenie można liczyć wyłącznie na podstawową opiekę, wyżywienie w oparciu o owies i wypuszczanie konia na pastwisko. Jeśli oczekujemy większego zaangażowania, np. organizowania treningów jeździeckich, to trzeba sięgnąć znacznie głębiej do kieszeni.

Więcej o kosztach umieszczenia konia w pensjonacie przeczytasz w osobnym artykule na naszym portalu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie