Jak chronić konia przed uciążliwymi owadami?

Owady, szczególnie latające, to spory problem dla koni odpoczywających poza stajnią. Szczególnie latem muchy, osy czy komary potrafią być bardzo uciążliwe, a koń nie zawsze jest w stanie je skutecznie odgonić. Istnieją sposoby na zwiększenie ochrony konia przed owadami, które powinien znać każdy właściciel czy opiekun kopytnych. Omawiamy je w naszym poradniku.

Derka siatkowa

To najpopularniejsza metoda zabezpieczania konia przed uciążliwymi owadami. Derka siatkowa jest przewiewna, dlatego świetnie sprawdza się przy wysokich temperaturach, nie powodując dyskomfortu u konia.

Derka uniemożliwia owadom ukąszenie konia, dzięki czemu znakomicie zabezpiecza m.in. przed muchami końskimi. Należy przy tym pamiętać o wybraniu derki z kapturem oraz zapięciem pod brzuchem. Dodatkowo można pomyśleć o zainwestowaniu w specjalną maskę, która ochroni koński łeb i okolice oczu.

Środki odstraszające

Inną metodą zwiększającą ochronę przed owadami jest stosowanie specjalnych środków odstraszających. Najczęściej są to preparaty w sprayu lub w formie olejku. Zapewniają skuteczną ochronę na wiele godzin, a na rynku można też znaleźć produkty o deklarowanym działaniu przez kilkanaście dni.

Pamiętajmy natomiast, że skuteczność preparatu gwałtownie spada po kąpieli oraz deszczu, stąd konieczna może być ponowna aplikacja.

Żaden z omówionych sposobów nie gwarantuje 100% ochrony przed owadami, natomiast znacząco zmniejsza ryzyko dotkliwego pogryzienia konia, a tym samym rozwinięcia się infekcji (np. oczu czy uszu).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane