Podkowy mierzące przyspieszenie

Grupa naukowców z Uniwersytetu Wageningen postanowiła zająć się zająć problemem kontuzji u koni. W tym celu przeprowadzili szczegółowe badania różnych technik jazdy konnej. Prowadząc badania, naukowcy korzystali z modeli komputerowych oraz specjalistycznych podków dla koni.

Zdaniem naukowców, najczęstsze urazy, jakich doznają konie, są spowodowane dużym naciskiem, wywoływanym przez jeźdźców. W związku z tym, wiedza o tym, jakie siły zewnętrzne działają podczas biegu konia, byłaby bardzo przydatna przy leczeniu urazów.

Naukowcy analizowali również różne metody rehabilitacji. Wyniki ich badań pozwoliły wysnuć przypuszczenia, że najkorzystniejsza jest rehabilitacja w wodzie ze względu na mniejsze przyspieszenie. Podczas rehabilitacji wodna koń umieszczany jest na wypełnionej wodą bieżni. Ta metoda zmniejsza działanie sił, które obciążają stawy.

Naukowcy porównali dane siedmiu koni i stwierdzili, że przyspieszenie konia jest znacznie mniejsze podczas chodzenia w wodzie. Zapowiedzieli, że będą prowadzić dalsze eksperymenty dla potwierdzenia tych wyników, ale na razie wszystko wskazuje na to, że rehabilitacja wodna jest dobrym sposobem na leczenie kontuzji stawów u koni.

Źródło: Gazeta.pl
www.equito.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie