Czego nie lubią konie? Dowiedz się przed rozpoczęciem przygody z jeździectwem

Jeździectwo jest bardzo specyficznym sportem, w którym sukces jest ściśle uzależniony od symbiozy między koniem a człowiekiem. Wiele osób rezygnuje już na samym początku, ponieważ charakterologicznie nie nadają się do jeździectwa – nie mają w sobie dość cierpliwości, empatii i szacunku do zwierzęcia. Jeśli chcesz, aby w Twoim przypadku było inaczej, to na dobry początek dowiedz się, czego nie lubią konie.

Ograniczonej przestrzeni

Konie źle się czują w ciasnych boksach, dlatego żadna szanująca się stadnina i szkółka nie pozwala sobie na to, aby trzymać w nich zwierzęta przez większą część doby. Jako początkujący jeździec staraj się zapoznać z koniem na otwartej przestrzeni, gdzie wierzchowiec czuje się znacznie swobodniej i pewniej w kontakcie z człowiekiem.

Hałas

Konie są wyjątkowo cichymi zwierzętami, które wydają z siebie głośniejsze dźwięki wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach – na przykład wtedy, gdy czują się zagrożone. Wiedząc o tym staraj się zachowywać cicho w obecności kota. Nie podchodź do niego krzycząc, nie podnoś głosu, gdy nie chce Cię słuchać – to w niczym nie pomoże. Jadąc konno nie słuchaj muzyki i nie krzycz do innych jeźdźców.

Presja

Konie bardzo źle znoszą wymuszanie na nich czegokolwiek. Dotyczy to nawet czempionów i wybitnych koni wyścigowych czy biorących udział w zawodach w ujeżdżaniu. Jeśli jeździec zmusza wierzchowca do wykonywania poleceń, a już szczególnie tych, które wywołują u konia wielką niechęć czy strach, to nic z tego nie będzie. W tej konfrontacji zawsze przegranym będzie człowiek, który nie tylko nie osiągnie tego, na czym mu zależy, ale też zrujnuje swoją relację z koniem.

Nerwowe zachowanie

Jeździectwo zdecydowanie nie jest sportem dla nerwusów i osób podejmujących raptowne decyzje. Konie źle się czują w takiej atmosferze i doskonale wyczuwają nerwy jeźdźca. Jeśli trudno jest Ci zaakceptować drobne niepowodzenia i nawet z pozoru mało istotne rzeczy wyprowadzają Cię z równowagi, to będzie Ci naprawdę trudno osiągnąć sukces w tym sporcie, a wręcz zbudować poprawną relację z koniem na gruncie rekreacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie