Żywienie koni nie jest prostym zadaniem, ponieważ zwierzęta te mają dość wrażliwy układ pokarmowy. Co więcej, wymagania poszczególnych osobników często mocno się między sobą różnią, ponieważ innych składników odżywczych będzie potrzebował źrebak, koń wyścigowy czy osobnik w podeszłym wieku. Dlatego wybór poszczególnych składników pasz, a także dodatków powinien być uzależniony od indywidualnych cech zwierzęcia. O czym warto wiedzieć w kwestii żywienia koni? Podpowiadamy.
Najważniejszym i podstawowym elementem diety konia są pasze objętościowe. Produkty takie z jednej strony są źródłem włókna, a jak wiadomo, długie przeżuwanie pokarmów włóknistych powoduje zwiększenie wydzielania śliny, a co za tym idzie, wspomaga procesy trawienne, a nawet zabezpiecza żołądek przed działaniem kwasów. Objętościowa pasza dla koni produkowana jest na bazie lucerny, a także siana. Podczas wyboru takiego produktu, należy zwrócić szczególną uwagę, czy jest on wykonywany wyłącznie z pierwszego pokłosu. Istotne jest również, by był suszony ciepłym powietrzem. Takie działanie eliminuje ryzyko rozwoju zarodników pleśni. Dlatego tego typu produkty są bezpieczne, nawet dla koni zmagających się z alergiami czy zaburzeniami metabolicznymi.
Pełnowartościowe pasze dla koni różnią się między sobą składem. Obecnie dostępne są produkty odpowiadające potrzebom niemal wszystkich zwierząt. Pasza dla koni dostępna jest w wielu różnych wersjach, na przykład dla koni rekreacyjnych, hodowlanych czy sportowych. Charakteryzuje się ona dość bogatym składem. Znajdziemy w niej na przykład dodatek sieczki, ziół oraz innych komponentów bogatych we włókno. Poszczególne ziarna zbóż poddaje się specjalnej obróbce, by były z jednej strony lekkostrawne, a z drugiej dobrze przyswajalne przez konie.
W okresie jesienno-zimowym w żywieniu koni warto wykorzystać mesz, czyli paszę bazującą na siemieniu lnianym, która charakteryzuje się bogatym składem. Jej zadaniem jest pobudzenie perystaltyki jelit, a także śliny. Ze względu na, że zawiera ona dużą ilość pełnowartościowego białka i kwasów tłuszczowych omega, ma też wpływ na wygląd sierści konia.
W żywieniu tych zwierząt wykorzystuje się różnorodne suplementy. Wśród najpopularniejszych można wymienić na przykład kolagen dla koni, czyli produkt dedykowany przede wszystkim młodym osobnikom, a także tym, które potrzebują regeneracji chrząstek, ścięgien czy więzadeł. Na rynku można znaleźć zarówno preparaty ogólno-witaminowe, jak i wyspecjalizowane produkty o podwyższonej zawartości poszczególnych witamin i minerałów, które warto wykorzystać w celu uzupełnienia niedoborów konkretnych składników.
Artykuł partnera