Stęp

Przepisy jeździeckie definiują cztery rodzaje stępa :

1.       Stęp swobodny

2.       Stęp pośredni

3.       Stęp zebrany

4.       Stęp wyciągnięty


Stęp swobodny

Jest to chód rozluźniający, w którym pozwala się zwierzęciu na pełną swobodę w wyciągnięciu i obniżeniu głowy i szyi. Wodze są całkowicie luźne. Taki rodzaj stępa jest wykonywany na początku i końcu jazdy jaki i także jako forma odpoczynku po intensywnym treningu.


Stęp pośredni

Kiedyś zwany stępem roboczym, lecz teraz jest inaczej nazywany z tego względu,iż lepiej się kojarzy z marszem naprzód. Jest to stęp wolny, regularny niczym nieograniczony stęp o średnim wykroku. Zwierzę porusza się naprzód energicznie lecz spokojnie, równym pewnym siebie chodem, zadnie nogi lekko wykraczają poza ślady przednich .

Stęp zebrany

Koń pozostaje ustawiony na wędzidle, raźno porusza się do przodu z uniesioną głową i zaokrąglona szyją, wykazując wyraźnie, że sam się niesie. Nos zbliża się do linii pionu, lecz zachowany jest lekki kontakt na wodzach. Zadnie nogi są zaangażowane z dobrą akcja stawów skokowych. Chód pozostaje regularny, raźny. Z każdym krokiem koń pokonuje mniejszą przestrzeń i wyżej unosi nogi . Wszystkie stawy zginają się głębiej.

Stęp wyciągnięty

Koń pokonuje maksymalny odcinek na ziemi jaki jest możliwy bez przyspieszania tempa. Ślady zadnich nóg wyraźnie przekraczają ślady pozostawione przez przednie nogi.


Rytm w stępie

Oceni się go wtedy gdy będziemy liczyć stawianie kolejnych nóg konia. Zaczyna się liczyć zwykle kiedy zewnętrzna zadnia uderza o podłoże. Sekwencja twojego odliczania powinna brzmieć równo: „Raz, dwa, trzy, cztery: raz, dwa, trzy, cztery” To jest regularny stęp liczony na cztery. Jeżeli usłyszysz coś takiego jak „ Raz, dwa, trzy, cztery” to oznacza to, że rytm stępa jest zły tzw. nieregularny. Jeśli koń zaczyna zbyt blisko stawiać nogi po tej samej stronie to mówimy, że idzie stępem bocznym(lateralnym). Jeżeli rym staje się jeszcze bardziej zły  i koń unosi obie nogi po tej samej stronie to mamy do czynienia z inochodem i w tym momencie zwierzę nie porusza się już stępem.

Stęp boczny jaki  i inochód są spowodowane zbytnim napięciem i usztywnieniem mięśni grzbietu i szyi.

Powody dla których koń traci regularność stępa:

  1. Konie rodzące się z nieregularnym stępem
  2. Konie odczuwające napięcie mięśni grzbietu lub ograniczenie ruchu przez jeźdźca

Jak uzyskać u konia regularny stęp:

1.       Jeżeli stęp konia jest nieregularny spróbuj go spowolnić lub przyspieszyć

2.       Miej elastyczny kontakt z pyskiem konia, aby zwierze nie miało poczucia klaustrofobii

3.       Rób wiele przejść ze stępa swobodnego do stępa pośredniego na luźnej wodzy

4.       Utrzymuj taki sam rytm i daj koniu poczucie swobody bez względu wodze są rzucone czy w kontakcie.

 

 

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane