Żuławskie Targi Rolne W Starym Polu 14-15 czerwca 2008r.

Jak co roku w czerwcu, tak i teraz odbyły się Żuławskie Targi Rolne w Starym Polu. Impreza polega na pokazaniu sprzętów, roślin i zwierząt gospodarskich, którymi naprawdę można się pochwalić i jest na co popatrzeć. Na tej imprezie każdy znajdzie coś dla siebie.

Największym zainteresowaniem cieszą się wystawy zwierząt hodowlanych, w tym wystawa koni. Kiedy rozpoczyna się wystawa tych pięknych zwierząt, ciężko jest się dostać do ringu, gdzie można dosłownie oglądać konie z odległości kilku centymetrów. Przy naprawdę dużym szczęściu mozna ustać przy samej barierce.

Pięknie przygotowane konie, wyczyszczone aż do błysku, niektóre zaplecionymi grzywami, aby podkreślić piękno ich budowy. Dostojnie prezentują się podczas prowadzenia i w tym samym czasie są oceniane przez członków PZHK.

Oceniane są w paru kategoriach, w zależności jakie w danym roku są ustalone.

W tym roku kategorie były następujące:

Konie zimnokrwiste

  • Ogiery 3-letnie
  • Klacze 1-roczne
  • Klacze 2- letnie

Konie gorącokrwiste

  • Klacze 2 i 3 –letnie

Punkty są przyznawane są za kondycję, pielęgnację, ruch konia w stępie i kłusie, budowę w zależności od rasy, wieku i płci zwierzęcia. Podczas prowadzenia danego konia jest przedstawiany jego rodowód, rasa, maść, płeć, wiek.

W przypadku klaczy mających źrebięta, podawana jest ich ilość, imię i rodowód ogiera jakim dana klacz została pokryta i przypuszczalny termin porodu.

Jeżeli chodzi o ogiery to głównie ważne jest czy posiadają licencje na krycie. Jest to dość ważną sprawą, ponieważ chcąc doczekać się dobrego potomstwa powinniśmy wybrać dobrego ogiera. Na takiej wystawie można również( jeżeli ktoś posiada już klacz) upatrzyć dobrego ojca dla jej potomstwa, a po wystawie skontaktować się z osoba posiadającą wypatrzonego przez nas konia.

I jeszcze jedna ciekawostka, iż tu można nawet przy odrobinie szczęścia spotkać osoby, które chcą sprzedać konia i porozmawiać z nimi na ten temat.

Kiedy wszystkie konie zostaną zaprezentowane na ringu przed sędziami, następuje chwila przerwy po ty by można było wytypować jaki koń zajął pierwszą, drugą i trzecia lokatę. Oczywiście przyznanie tych lokat następuje w każdej kategorii. Tego samego dnia następuje ogłoszenie wyników, a drugiego dnia dekoracje koni, rozdanie pucharów i wyróżnień.

 

Justyna Talaśka

www.konie.wortale.net

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie