CSI *** Farma Sielanka, Warka

5-7.09.2008, CSI *** Farma Sielanka, Warka

Dobre warunki i niezła pula nagród nie przyciągnęły niestety licznej rzeszy zawodników zagranicznych. Na starcie stawiło się 3 reprezentantów Austrii, „polski” Norweg John Gunvar Knutsen oraz Walentyna Smirnowa z Ukrainy, która jeździ w barwach polskiej stajni.
Dopisała za to prawie cała polska czołówka (w Warce nie pojawili się Jacek Zagor i Andrzej Lemański, którzy wybrali równoległe zawody w rosyjskim Czerniachowsku) z aktualnym mistrzem Polski Łukaszem Jończykiem na czele.
Przez trzy dni rozegrano dziesięć konkursów o łącznej puli nagród wynoszącej 65 000 euro, z czego na konkurs Grand Prix przypadło 21 tysięcy euro.
Równolegle z CSI odbywały się międzynarodowe zawody w rajdach długodystansowych, organizatorzy starali się uatrakcyjnić zawody pokazami akrobacji na rowerach i wesołym miasteczkiem, dopisała także pogoda. Niestety, publiczność nie wypełniła trybun nawet w czasie niedzielnego GP, być może zaważył termin – był to już przecież weekend „niewakacyjny”.

Same konkursy rozgrywane były sprawnie, ale przy liczbie zgłoszonych koni (w piątek w MR ok. 70!) przedłużało się i opóźniało rozgrywanie kolejnych.
Zwycięstwo w pierwszym półfinale rundy młodych koni odniósł Sławomir Szlachta na klaczy Fabia R przed Mściwojem Kieconiem na Urbane. W kolejnym konkursie, który był pierwszym konkursem MR, zwyciężył również Polak – Krzysztof Połczyński na Jurandzie, przed Piotrem Sikorskim na siwym Prezencie, trzeci był również Piotr, ale Morsztyn, na również siwym Dumolu. Cieszy, że przejazdy bez zrzutek miała także trójka juniorów. W pierwszym półfinale Dużej Rundy 5000 euro wywalczył Andrzej Głoskowski dosiadający kasztanowatego Imequyla. Ten wspaniały ogier jest godnym następcą swojego nieodżałowanego ojca – Lurona KWPN, i należy mieć nadzieję, że w przyszłości będzie zdobywał medale na MP seniorów. W ostatnim piątkowym konkursie bliski zwycięstwa był Austriak Roland Engelbrecht dosiadający konia Lassergut Cinnamon – do szczęścia zabrakło niespełna sekundy (!). Rozczarowała na pewno eliminacja Łukasza Jończyka dosiadającego bardzo urodziwego Levantino L.
Drugiego dnia zmagania rozpoczął, podobnie jak w piątek, konkurs dla młodych koni (6- i 7-letnich). Tym razem Sławomir Szlachta musiał zadowolić się drugą pozycją, wyprzedził go Marek Lewicki z nowym koniem – Unisco. Rywalizacja była zacięta – czternastu na trzydziestu trzech zawodników przejechało na czysto.
W kolejnym konkursie zwyciężyła mistrzyni polski koni sześcio- i siedmioletnich Trojka, której dosiadał Antoni Tomaszewski, drugie miejsce ponownie zajął Sławomir Szlachta na efektownym Admirale, wyprzedzając Mściwoja Kieconia na urodziwym, choć nieco słabo pracującym przodem Claudiusie.
W sobotnim konkursie Dużej Rundy Imequyl nie wystartował, odpoczywając przed Grand Prix. Zwycięstwo odniósł doświadczony Tomasz Klein na znanej ze swojej waleczności i olbrzymiej potęgi skoku klaczy o imieniu Larissa 644. Za nim uplasowały się dwie bardzo przyszłościowe amazonki – mistrzyni Polski młodych jeźdźców w roku 2007: Julia Zawada z siwym Key Largo III i juniorka Joanna Rosicka na niezwykle dzielnym Ilianie, z którym zdobyła w tym roku na MPJ brązowy medal.
Upalna sobota zakończyła się więc kompletem zwycięstw Polaków.
W niedzielę rywalizacja rozpoczęła się od zwycięstwa Austriaka – Matthias Atzmüller na klaczy Tamina 9 wyprzedził młodziutkiego Antoniego Strzałkowskiego dosiadającego bardzo walecznej, ale i trudnej w prowadzeniu małopolskiej klaczy Fascynacja. Trzecie miejsce, jednak ze stratą ponad dwóch sekund, zajął Stanisław Przedpełski dosiadający ogiera Carlon.
W drugim niedzielnym konkursie (młodych koni) ponownie zwyciężyła para Fabia R i Sławomir Szlachta, a kolejność do miejsca czwartego była identyczna jak w konkursie nr 1(!).
W finale MR zwycięstwo odniósł Slawomir Uchwat na Sundance 38, który wyprzedzi bardzo ładnie jeżdżącego technicznie Łukasza Kozę z waleczną gniadą Via Rami i wspomnianego już wcześniej Claudiusa.
Wreszcie nadszedł czas rozpoczęcia Grand Prix. Na starcie tego dwunawrotowego finału Dużej Rundy stanęło 32 zawodników. Do drugiego „etapu” dobrnęło piętnastu zawodników, z czego trzynastu stanowili Polacy. Zupełnie zawiódł utytułowany i doświadczony Grzegorz Kubiak, który po nieudanym początku zrezygnował z kontynuowania przejazdu.
Pierwszym czystym przejazdem mogła się cieszyć Paulina Wielogórska i małopolski Eremita, niestety, już po zjeździe z parkuru sędziowie dopatrzyli się błędu na rowie i wynik skorygowano na 4 punkty. Zresztą tego wieczoru rów był zdecydowanie najtrudniejszą przeszkodą. Do drugiego nawrotu z zerowym kontem zakwalifikowało się zaledwie czterech zawodników – Łukasz Appel na karym Polytraum II, Aleksandra Lusina z siwym, potężnym Castello, Grzegorz Psiuk i kasztanowaty Sobieski Ambrosio oraz siwy Fair Play Coudreau dosiadany przez Łukasza Kozę.
W drugim nawrocie swoje szanse na zwycięstwo zaprzepaściła Aleksandra Lusina, robiąc dwie zrzutki, być może wizja pierwszego miejsca zdeprymowała również reprezentanta Sielanki – Łukasza Appla, który – mimo że jechał ostatni – zrobił dwie zrzutki i ukończył na miejscu 9.
Najszybciej, a co ważne – na czysto pojechał Andrzej Głoskowski, który wygrał w ubiegłym roku i niewątpliwie powtórzyłby ten sukces, gdyby nie pechowa zrzutka w pierwszym nawrocie. Ostatecznie zajął 3 miejsce. Co ciekawe, zarówno zwycięzca, jak i zdobywca drugiego miejsca mieli po 1 punkcie za przekroczenie normy czasu. Wygrał z przewagą 2 sekund Grzegorz Psiuk  przed Łukaszem Kozą.
Podsumowując: można się cieszyć z tak dobrze zorganizowanych zawodów, we wspaniałym ośrodku, jakim jest Farma Sielanka w Warce. Szkoda tylko, że nie udało się przyciągnąć większej liczby zawodników zagranicznych – co niewątpliwie podniosłoby rangę zawodów i ułatwiło ocenę polskich zawodników. Należy żałować, ze mimo starań organizatorów i wspaniałej pogody nie dopisała publiczność, ale niestety o nią na imprezach jeździeckich w Polsce wciąż bardzo trudno.
Mam nadzieję, że w przyszłym roku pojawi się szersze grono tak kibiców, jak i zagranicznych zawodników.

 

Oliwia Chmielewska

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie