Czynniki wpływające na źrebność klaczy

Redakcja
21.10.2015

Dobra płodność jest bardzo ważna, jeżeli chcemy dochować się potomstwa od naszej klaczy. Aby doszło do zapłodnienia potrzebujemy zdrowej klaczy i ogiera. Najlepiej przed zaźrebieniem jest poddać klacz badaniu, aby weterynarz z całą pewnością stwierdził, iż narządy rozrodcze klaczy są zdrowe, jeżeli okaże się, ze występują nieprawidłowości można je wyleczyć. Zdarza się często, że klacz nie zaźrebia się i powtarza ruję, wtedy leczenie jest możliwe, ale przesuwają się terminy, zaźrebień co nie jest dobre, ponieważ źrebięta rodzą się późno. Stan macicy i jajników może ocenić lekarz, natomiast zewnętrzne narządy płciowe może określić sam właściciel.

Okolice narządów płciowych powinny być czyste, bez żadnego śluzu, ani wycieków. Wargi sromowe powinny być szczelnie zamknięte i mieć jednakową pigmentację. Jeżeli wargi nie będą się domykać może dochodzić do zasysania powietrza wraz z bakteriami, co może spowodować stan zapalny i uniemożliwić zapłodnienie. Taki wady można usunąć operacyjnie. Jednak leczenie nie przynosi pozytywnego efektu.

W okresie rui jak już wspomniałam wcześniej klacz łyska sromem, może temu towarzyszyć oddawanie moczu. Szyjka macicy jest zamknięta w okresach międzyrurowych i otwiera się w okresie rui, co pozwala na umieszczeniu nasienia w macicy. Cykl płciowy trwa zwykle 19-22 dni. Jest to czas miedzy jedną owulacją, a drugą. Klacz w tym czasie pozwala na „zaloty” ogiera. Pozwala się obwąchiwać, przyjmuje odpowiednia postawę i pozwala się pokryć. Błona śluzowa macicy przygotowana jest na przyjecie zarodka, układ hormonalny na utrzymanie ciąży i poród po 11 miesiącach.

Na płodność klaczy mają wpływ czynniki zewnętrzne i ryty biologiczne. Jej organizm podlega cyklicznym wahaniom hormonalnym, związane są one ze zmiana pór roku. Szczytowe nasilenie aktywności rozrodczej wypada na okres wydłużania się dnia, obniżenia ma miejsce na zimę. Głównym czynnikiem jest światło słoneczne. Na okres rui przypada 6-7 dni, a na okres między rujowy 15 dni. Jeżeli klacz została zaźrebiona donosiła ciąże i z powodzeniem urodziła, powinno się myśleć o następnym sezonie rozrodczym. Pierwsza ruja po wyźrebieniu pojawia się zwykle 7-9 dnia po porodzie i kończy się prawie zawsze owulacją. U klaczy, których poród przebiegł prawidłowo, pierwsza owulacja wystąpi 10 dni po porodzie. W styczniu i lutym może wystąpić z opóźnieniem do 14-17 dni. Natomiast w maju i czerwcu pojawia się 5-7 dzień po porodzie. Źrebność może być wyższa, gdy owulacje mają miejsce w 11 dniu po porodzie.

Właściwie przygotowana klacz i wybór ogiera powinno obejmować ocenę ogólnego stanu zdrowia, wydajności układu oddechowego, układu krążenia, kostno-stawowego, stanu kopyt i tuszy. Wszystko to wpływa na skuteczność zaźrebień, zwiększa szansę donoszenia i dochowania się zdrowego źrebaka.

 

J>K

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie