Nauka jazdy konnej bez stresu. Dla początkujących

Autor/tłumacz:  Sibylle Luise Binder, tłum.: Urszula Szymanderska, Paweł Mikałajczuk
Rok wydania:  2012
Wydawnictwo:  RM
ISBN 978-83-7243-954-3,
Liczba stron: 128,
format 215x234 mm,
oprawa miękka

Autorka w tej książce pokazuje całe piękno jeździectwa wszystkim tym, którzy kochają naturę i chcą doznać uczucia harmonii z czworonożnym przyjacielem - koniem. To podręcznik dla tych, którzy chcą czerpać z jeździectwa satysfakcję, którzy lubią konie i pragną je bliżej poznać.

Początkujący jeźdźcy mogą teraz odetchnąć z ulgą i cieszyć się z pierwszych lekcji jazdy konnej. Z naszego podręcznika dowiesz się, jak najlepiej przygotować się do uprawiania nowego hobby, na co zwrócić szczególną uwagę, a czym się w ogóle nie przejmować - jak odnaleźć szczęście na końskim grzbiecie.

Książka zawiera wiedzę na następujące tematy:

- Nauka bezpiecznego obchodzenia się z końmi
- ABC jazdy konnej
- Niezbędne informacje i opis emocji!
- Opis nauki jazdy konnej w sposób lekki, łatwy i przyjemny
- Od pierwszej jazdy do wypadu w teren

 

Kto z nas kochający konie nie marzy o wskoczeniu na koński grzbiet i pognaniu przed siebie  po bezkresnych łąkach? Jadąc galopem poczuć wiatr we włosach, i chodź na chwilę poczuć się wolnym, od całego świata. Albo może ktoś marzy o rywalizacji na parkurze w skokach, czy to w dresażu?

Ale prawda jest taka, iż aby to osiągnąć trzeba sporo wysiłku i pracy na sobą i z koniem. Często osoby początkujące nie wiedzą dokładnie w jakim stylu chcą jeździć a to bardzo ważne, nie znają nazewnictwa rzędu jeździeckiego, lub podstawowych zasad jakie powinno się przestrzegać przebywając koło tak wrażliwego zwierzęcia jakim jest właśnie koń.

Książka autorki Sybille Lusie Binder pozwoli postawić nam pierwsze kroki w świecie jeździeckim. Dowiemy się jakie są style jeździeckie, poznamy ich plusy, i minusy co pomoże nam dostosować styl w jakim chcielibyśmy jeździć, ale to nie wszystko jeśli chodzi o jazdę. Autorka także wspomniała jaki konie nadają się do danego stylu jazdy. Gdyż konia pełnej krwi angielskiej nie będziemy używali w jeździe  westernowej. No dobrze styl wybrany ale co teraz mnie i zwierzęciu będzie potrzebne? O to też się nie martwcie, w książce możecie znaleźć wykaz rzeczy jak i także przypuszczalne ceny sprzętu, utrzymania konia w szkółce, jak i także własnego konia jeśli trzymamy go np. na wsi.

Po krótce dowiemy się jakie są naturalne chody koni i te ingerowane przez człowieka. Jak przygotować siebie i konia do jazdy aby ta była bezpieczna i przyjemna dla obydwu stron. No jeśli to opanujemy te zasady to na koń i na ujeżdżalnie. No ale pamiętajmy że sami nie będziemy, i jak nie wiemy jak się zachować, to zajrzyjmy do książki i zobaczymy klarowne opisy zasad obowiązujących na ujeżdżalni, jaki i także figury jakie mogą nam pomóc w nauce. Dla bardziej zaawansowanych pod koniec książki są opisy jak bezpiecznie wybrać się w teren, jak jeździć.

Osobiście przeczytałam sporo książek o jeździe konnej i uwierzcie albo nie ale w żadnej nie znalazłam jednej istotnej rzeczy jaka jest zawarta w tej, a mam na myśli opis  jak obchodzić się z koniem. Piękne zdjęcia pokazujące jak siodłać, kiełznać, wsiadać. Ta książka nie tylko opisuje jak mamy opiekować się koniem pod względem jazdy i pielęgnacji, ale można powiedzieć że autorka chce nam uświadomić, że koń to nie tylko maszyna która wozi nasze cztery litery, to żywa istota. Istota która ma uczucia, osobowość i jeżeli nie będziemy z nią współpracować nie nauczymy się dużo. Koń powinien być traktowany jako partner który nas nauczy najwięcej.

Polecam książkę początkującym jak i także zaawansowanym jeźdźcom. I pamiętajmy książki też potrafią nas czegoś nauczyć i podać wskazówki, których nie da nam instruktor.

Justyna Klimczak

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane