Jeździec w świecie koni

Tytuł: Jeździec w świecie koni
Autor: Sarah Widdicombe
Wydawca: Akademia Jeździecka
Rok wydania: 2012
Liczba stron: 185
Wymiary: 200 X 240 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-934986-4-8

„Jeździec w świecie koni" to kolejna obowiązkowa pozycja w biblioteczce każdego prawdziwego koniarza. Ten niesamowity poradnik autorstwa Sarah Widdicombe na zawsze zmieni Wasz sposób postrzegania końskiej psychiki.

W pierwszym rozdziale zatytułowanym „Od konia dzikiego do konia pracującego" dowiemy się, jakimi sposobami koń przyswaja bodźce z otoczenia i wykorzystuje swoje zmysły. Znajdziemy tam również informacje na temat jego budowy anatomicznej, doskonale przystosowanej do stylu zwierzęcia pasącego się, dla którego podstawową linią obrony jest ucieczka.

W ostatnim podrozdziale części pierwszej poznamy rolę i strukturę stada, więzi społeczne, jakie występują pomiędzy czterokopytnymi oraz sposoby komunikacji koni.

W części drugiej- „Koń w naszym świecie" - dowiemy się jak stworzyć odpowiednie środowisko egzystencji konia, będące kompromisem pomiędzy naturalnymi potrzebami konia, a wymogami chowu stajennego i planowanym sposobem użytkowania. Na kolejnych stronach książki autorka przybliży nam również kwestie takie jak żywienie naszych wierzchowców, rząd koński czy podkuwanie i pielęgnacja kopyt. Dzięki poradom w tej części „Jeźdźca w świecie koni" znajdziemy także odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań dotyczących załadunku i przewozu oraz czyszczenia, strzyżenia i derkowania naszych rumaków.

W rozdziale pt. „Oko w oko z koniem" autorka przybliży nam mechanizmy komunikacji pomiędzy człowiekiem a koniem, znaczenie sygnałów, jakie zdarza nam się mimowolnie wysyłać w jego stronę, a także skuteczne sposoby pracy z ziemi, dzięki którym możemy nauczyć konia określonych pożądanych zachowań.

W ostatniej części zatytułowanej „Porozumienie z koniem z siodła" poznamy sposoby komunikacji z siodła, które są zrozumiałe dla konia i pozwalają mu na płynne wykonywanie poleceń człowieka. Zostało tu także zaprezentowanych wiele typowych sytuacji jeździeckich z końskiej perspektywy pokazując, w jaki sposób możemy stopniowo wypracowywać własne strategie pokonywania różnorodnych problemów. W tym rozdziale dowiecie się m.in. jak ważna w treningu naszych wierzchowców jest jazda na ujeżdżalni, przez wielu jeźdźców uważana za rzecz nudną i nieatrakcyjną czy też, w jaki sposób zapanować na prędkością chodu konia i sprawić abyśmy to my decydowali o tempie jazdy.

„Jeździec w świecie koni", chyba jak każda książka wydana przez Akademię Jeździecką, zachwyca starannością wykonania i efektowną szatą graficzną. Setki pięknych, starannie wykonanych i dobranych fotografii umilają nam czytanie tego poradnika. Warto również wspomnieć, że każde ze zdjęć posiada szczegółowy opis oraz ciekawe porady dotyczące np. radzenia sobie w przedstawionych na nich sytuacjach. Język, jakim posługuje się Sarah Widdicombe jest prosty, a jednocześnie bardzo bogaty. Sprawia to, że tę pozycję czyta się lekko i przyjemnie. Zatapiając się w danym, interesującym nas temacie prezentowanym w książce, nie sposób jest się oderwać od lektury „Jeźdźca w świecie koni". Informacje zawarte w tym dziele przedstawiono w sposób bardzo przejrzysty i przykuwający uwagę czytelnika. Ważniejsze kwestie zostały zaprezentowane na kolorowym tle lub zaznaczone pogrubioną czcionką.

Szczerze polecam tę książkę każdemu fanowi jeździectwa. Zarówno tym, którzy dopiero wstępują na ścieżkę tego pięknego sportu, jak i tym, którzy aktywnie go uprawiają. Jeśli zastosujecie, choć część porad, którymi autorka dzieli się z czytelnikami w swojej książce, to wasze relacje z końmi i jazdy z pewnością przejdą na zupełnie innym poziom... poziom oparty na zrozumieniu, zaufaniu i współpracy. Postępując zgodnie z wytycznymi zawartymi w tym poradniku, stanowiącym istną końską skarbnicę wiedzy, wiele waszych problemów, które zniechęcały was dotychczas do jazd, odejdzie w niepamięć, a to, co kiedyś było dla was największą zmorą, stanie się być może ogromną przyjemnością.

 

 

 

Paweł Rzyszkowski

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie