Dosiad naturalny. Harmonia jeźdźca i konia.

 Autor - Sally Swift

Tłumaczenie - Barbara Mickunas

Tytuł oryginału - Centered Riding 2

Format: 16,50 x 24,00 cm
Ilość stron: 312
Oprawa: miękka
Papier: offset
Waga: 0
Standard (ilość egzemplarzy w paczce): 0
Waga standardu: 0
Rok wydania: 2005
Wydanie: I

Wydawnictwo: galaktyka
Kod EAN: 9 788389 896377
ISBN: 83-89896-37-0

 

Dosiad naturalny nie jest stylem jazdy, jak na przykład ujeżdżenie czy western. To raczej sposób reedukacji umysłu i ciała jeźdźca, nastawiony na uzyskanie równowagi duchowej i cielesnej, która jest podstawą efektywnej komunikacji z koniem.

Autorka tej nowatorskiej teorii – Sally Swift – zrewolucjonizowała dotychczasowe podejście do jeździectwa, udowadniając, jak ogromny wpływ na jakość jazdy konnej ma prawidłowe użycie ciała człowieka. W swojej pierwszej książce na ten temat zdefiniowała cztery elementy podstawowe, które tworzą fundament i doktrynę dosiadu naturalnego. Uzyskanie harmonii między jeźdźcem a koniem jest możliwe tylko wtedy, kiedy człowiek uświadomi sobie znaczenie elementów podstawowych.

Siedemnaście lat temu Sally Swift wydała swoją pierwszą książkę zatytułowaną Harmonia jeźdźca i konia, która została przetłumaczona na 9 języków. Książka ta jest nadal jedną z najlepiej sprzedających się publikacji o tematyce jeździeckiej, a swoją popularność zawdzięcza temu, że tematyka w niej poruszana nie traci na aktualności. Dosiad naturalny. Harmonia jeźdźca i konia 2 to kontynuacja nowatorskiego podejścia Sally Swift do jazdy konnej. W ciągu lat praktyki metoda ta ewoluowała, a Sally wypracowała nowe techniki, którymi dzieli się z Czytelnikami.

Ponadto, w drugiej książce, autorka więcej uwagi poświęca koniowi i podpowiada, w jaki sposób, stosując dosiad naturalny, poprawić jego muskulaturę i chód, a w konsekwencji komfort jazdy. Taki jest cel tej metody – efektywne partnerstwo konia i jeźdźca, które polega na współpracy i harmonii.

 

EKSPERCI POLECAJĄ:
Czytelnicy pierwszej książki Sally Swift z pewnością zechcą przeczytać kolejną pozycję tej autorki. Zachęcona gorącym przyjęciem Harmonii jeźdźca i konia, Sally rozwija dalej ideę dosiadu naturalnego przedstawiając wiele bardzo ciekawych sposobów na uzyskanie zespolenia z koniem i w efekcie osiągnięcia idealnej z nim harmonii. Jeden z obszernych rozdziałów  poświęcony jest skokom i ten szczególnie polecałbym wszystkim, którzy „jeżdżą skoki czy WKKW”, nie zawsze będąc w odpowiedniej harmonii z koniem.
Wojciech Mickunas

Dosiad naturalny to udana kontynuacja uznanej książki Harmonia jeźdźca i konia. Tym razem Sally Swift skupia się na koniu. Nowe ćwiczenia i techniki mają na celu pomóc koniom osiągnąć pełną sprawność w ruchu i wykorzystać cały ich potencjał. Ponadto, ćwiczenia te pomogą jeźdźcom rozwijać podstawowe umiejętności, a przez to uzyskać lepsze wyniki, bez względu na uprawianą dyscyplinę.
Redakcja miesięcznka
Świat Koni

Dosiad naturalny to kolejna pozycja Sally Swift, niezwykle potrzebna, a nawet niezbędna, zwłaszcza dla instruktorów i trenerów jeździectwa. Uważam, że powinna być również lekturą obowiązkową dla rodziców, których dzieci zaczynają uprawiać sport „wyczynowy” na kucach. Nie jest to jednak książka, którą można przeczytać jednym tchem, pełne zrozumienie treści w niej zawartych wymaga bowiem uwagi i skupienia. Autorka w przystępny sposób zapoznaje Czytelnika z budową anatomiczną człowieka i konia, ułatwia zrozumienie funkcjonowania układu kostnego i mięśniowego oraz ich wzajemnego oddziaływania podczas jazdy konnej. W opisach skupia się zwłaszcza na odpowiednim ułożeniu ciała jeźdźca, poczynając od stóp, a kończąc na głowie, demonstrując, jaki ogromny ma to wpływ na prawidłowy ruch konia. Sally Swift twierdzi bowiem, że nie można wymagać od konia czegoś, czego nie potrafi zrobić jeździec. Podstawą sukcesów jest odpowiednie zachowanie środka ciężkości, właściwy balans, rozluźnienie – tak jeźdźca, jak i konia – o czym bardzo często zapominają nasi zawodnicy. Lektura godna polecenia.
Jacek Świgoń
redaktor naczelny dwutygodnika „Konie i Rumaki”

www.galaktyka.com.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie