Zaklinacz koni

Mam pewien problem – kiedy pracuję nad koniem, chcę znać jego przeszłość. Zwykle koń sam mi to zdradza. Ale bywa tak skołowany, że potrzebuję pomocy. Może nie chcesz o tym mówić. Jeśli tak – zrozumiem. Ale jeśli mam wybadać, co się dzieje w jego łbie, byłoby mi łatwiej, gdybym wiedział, co się wtedy stało…”.

Film został nakręcony na podstawie bestsellerowej powieści Nicholasa Evansa.

W pewien spokojny śnieżny poranek czternastoletnia Grace MacLean (Scarlett Johansson) i jej przyjaciółka Judith wyruszają na konną przejażdżkę. Postanawiają wybrać się do położonego nieopodal lasu. Na nieuczęszczanej drodze znajdującej się w środku lasu dochodzi do tragicznego wypadku: dziewczynki dostają się pod koła czterdziestotonowej ciężarówki, która wpadła w poślizg na ostrym zakręcie… Judith ginie na miejscu, Grace traci nogę, a jej ukochany koń Pielgrzym odnosi straszliwe obrażenia, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, zmienia się nie do poznania. Staje się narowisty i zachowuje tak, jakby nienawidził ludzi.

Wydaje się, że jedynym wyjściem będzie jego uśpienie… Jednak matka Grace, Anne MacLean (Kristin Scott Thomas), wpływowy nowojorski wydawca, nie zgadza się na uśpienie okaleczonego Pielgrzyma, czując, że tylko zachowując go przy życiu, może pomóc córce otrząsnąć się po przebytej tragedii i zapobiec kryzysowi grożącemu rozpadem jej rodzinie. W tym samym czasie przypadkowo dowiaduje się o istnieniu legendarnego „zaklinacza koni”, Toma Bookera (Robert Redford), tajemniczego mężczyzny obdarzonego cudownym talentem uzdrawiania psychicznie poturbowanych zwierząt. Bez większego namysłu Anne postanawia zabrać córkę i konia na drugi koniec kraju, do odległej Montany. Nie wie jednak, że ta podróż zmieni całe jej życie…

W ciągu miesięcy spędzonych na farmie „zaklinacza” Grace odzyskuje radość życia, a jej koń poddaje się w końcu zaklęciom Toma. Jego magii ulega także Annie, która zakochuje się w niezwykłym kowboju.

Jest to historia opornej, stopniowej rehabilitacji nieszczęsnego zwierzęcia, a tym samym – jego małoletniej właścicielki, a zarazem historia miłości pomiędzy matką dziewczynki a zaklinaczem. Muzyka jest dobrze wkomponowana w tło. Film daje dużo do myślenia i wzbudza emocje – tak samo jak doskonała gra aktorska.

Monika Piech

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie