Ile kosztuje budowa ujeżdżalni dla koni?

Jerzy Biernacki
28.03.2023

Inwestycja w profesjonalną halę ujeżdżeniową dla koni wcale nie musi wiązać się z nieosiągalnymi kosztami. Warto jednak skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań, które łączą solidność, funkcjonalność i przystępną cenę. Mowa tutaj przede wszystkim o konstrukcjach stalowych, które stanowią najbardziej elastyczną metodę produkcji obiektów ujeżdżeniowych.

Hala ujeżdżeniowa — cena

Przed rozpoczęciem inwestycji związanej z ujeżdżalnią dla koni, należy wybrać renomowanego producenta konstrukcji stalowych. Takie rozwiązanie jest nie tylko opłacalne cenowo, ale również korzystne pod względem czasowym. Hale stalowe to połączenie innowacyjność z szybkością montażu przy jednoczesnej gwarancji wysokiej jakości produktów. Stal jako surowiec jest łatwo dostępny, stosunkowo tani i lekki, dzięki czemu poszczególne elementy konstrukcyjne znacznie łatwiej przetransportować z miejsca na miejsce. 

Ostateczna cena ujeżdżalni dla koni zależna jest od wielu czynników. Mowa tutaj o wielkości hali i dodatkowych pomieszczeniach, takich jak np. zaplecze socjalne. Najczęściej oferowane są tutaj obiekty o klasycznych wymiarach wynoszących 22 m szerokości i 42 m lub 62 m długości przy 5 m wysokości w okapie. Dla profesjonalistów oznacza to możliwość odbywania treningów w czworobokach 20x40 lub 20x60 m. Oczywiście, wszystko zależy od indywidualnych potrzeb inwestora — nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby wybudować znacznie większe obiekty ujeżdżeniowe. 

Wycena hali ujeżdżeniowej zajmuje zwykle od kilku do kilkunastu dni. Proces ten jest zależny od skomplikowania inwestycji, dlatego też zaleca się już na początku przygotowanie wszelkiej dokumentacji technicznej, takiej jak np.: koncepcja architektoniczna. Dopiero po wnikliwej analizie projektu możliwe jest dokładne wycenienie inwestycji. 

Cena zależna od rodzaju ujeżdżalni 

Ujeżdżalnie dla koni to nic innego, jak konstrukcje stalowe w postaci specjalnych hal. Te mogą być izolowane lub izolowane. W pierwszym przypadku konstrukcja opiera się stalowej konstrukcji głównej i galwanizowanych zetownikach zimnogiętych, które stanowią tzw. konstrukcję drugorzędną. 

Dachy pokrywa się wówczas stalowymi blachami profilowanymi, które wzmacniane są włókniną zapobiegającą skraplaniu się pary wodnej. Ujeżdżalnie nieizolowane chronią przed deszczem i opadami, ale w sezonie zimowym temperatura wewnątrz budynku jest zbliżona do tej na zewnątrz. Warto dodać, że możliwe jest zamontowanie wielu dodatkowych udogodnień według preferencji inwestora. 

Ujeżdżalnie konne izolowane to z kolei hale zapewniające ochronę przed zmianami pogodowymi i zmiennymi temperaturami. To doskonała propozycja dla osób, które preferują treningi w miejscu całkowicie zabezpieczonym przed warunkami zewnętrznymi. 

Na cenę wpływ będą miały również dodatki w postaci doświetlenia, systemu band, wentylacji, dodatkowych wrót czy rodzaju pokrycia ścian. Do projektu mogą być też dodane zaplecza i pomieszczenia magazynowe. Poza tym na życzenie inwestora można zbudować ujeżdżanie w oparciu o murowane ściany, dzięki czemu w dalszej perspektywie istnieje możliwość budowy tzw. stajni angielskich.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.borga.pl/hale-stalowe/ujezdzalnie

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane