Żywienie psiego seniora. Dowiedz się, jak karmić starszego psa

Antoni Kwapisz
18.11.2022

Obowiązkiem każdego właściciela psa jest zapewnić swojemu pupilowi dobre warunki życiowe. Podstawą jest zadbanie o odpowiednią dietę czworonoga, która musi zaspokajać jego wszystkie potrzeby żywieniowe. Te zmieniają się wraz z wiekiem, podobnie jak ma to miejsce u ludzi. Szczególnie ważne jest prawidłowe karmienie starszego psa. Kilka wskazówek na temat żywienia psiego seniora znajdziesz w naszym artykule.

Kiedy pies wchodzi w wiek senioralny?

Nie ma sztywnej granicy wyznaczającej moment, od którego pies zaczyna się już starzeć. Wszystko zależy od rasy i wielkości psa (małe czworonogi dłużej zachowują witalność życiową i pełną sprawność fizyczną).

Możesz natomiast przyjąć, że jeśli Twój pupil skończył już 8 lat, to właśnie wkracza w wiek dojrzały lub nawet senioralny. W konsultacji z weterynarzem warto rozważyć zmianę diety na taką, która lepiej odpowiada na aktualne potrzeby organizmu psa.

Czym charakteryzuje się dieta dla starszego psa?

U dojrzałych psów obserwuje się dokładnie ten sam proces, co u ludzi – spowolnienie metabolizmu. Oznacza to, że w wieku senioralnym pies ma znacznie mniejsze zapotrzebowanie energetyczne. Utrzymywanie dotychczasowej diety jest jedną z najczęstszych przyczyn nadwagi, a nawet może grozić otyłością.

Dlatego dieta dla psiego seniora powinna być mniej kaloryczna – przyjmuje się, że wskazane jest zmniejszenie bilansu energetycznego o około 20-30 procent. Serwowane psu pożywienie oczywiście musi zaspokajać jego zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne, co jest szczególnie ważne w przypadku domowego żywienia (gotowania psu posiłków). Warto tutaj rozważyć sięgnięcie po suplementy witaminowe dedykowane właśnie starszym psom.

Problemy z uzębieniem

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów starzenia się psa jest pogorszenie się stanu jego uzębienia, a nawet częściowe wypadanie zębów. Ten problem dotyczy głównie czworonogów w mocno zaawansowanym wieku.

W takiej sytuacji priorytetem jest dostarczenie psu pożywienia, które zwierzę będzie w stanie łatwo pogryźć lub przyjąć bez potrzeby gryzienia. Mamy na myśli wysokiej jakości karmy mokre oraz posiłki domowe o miękkiej, wodnistej konsystencji, wzbogacone o wspomniane wcześniej suplementy.

Gdy pies ma specjalne potrzeby żywieniowe

W starszym wieku u psa mogą się ujawniać najróżniejsze dolegliwości zdrowotne, w tym choroby przewlekłe – na przykład problemy ze stawami, z pracą nerek, układu pokarmowego czy wątroby. Z myślą o takich psach producenci opracowali linię karm weterynaryjnych, których skład jest ściśle dopasowany do potrzeb żywieniowych podupadającego na zdrowiu czworonoga.

Bez działania na oślep

Zmiana diety po wejściu psa w wiek senioralny nie powinna następować gwałtownie i na chybił-trafił. Zachęcamy, aby w pierwszej kolejności udać się z pupilem do weterynarza i zlecić badania krwi i moczu. Uzyskane wyniki pozwolą ustalić, czy organizm psa rzeczywiście ma już inne potrzeby żywieniowe, a jeśli tak, to na tej podstawie będzie można ułożyć odpowiednią dietę dla czworonoga.

Więcej o tym, jak karmić psa-seniora przeczytasz w artykule na stronie https://blog.piesotto.pl/jak-karmic-psa-seniora/.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie