Pielęgnacja koni dotyczy zarówno zwierząt, jak i wybiegów, w których śpią, jedzą i trenują. Ogólnie to jest zawód, spełniający wszystkie wymagania koni.
Poświęcenie wymagane, aby zostać stajennym, pociąga za sobą długie i żmudne godziny pracy, ale dla tych, którzy lubią konie, może to być satysfakcjonująca kariera.
W niektórych krajach, takich jak Anglia, aby być stajennym, wymagane jest oficjalne zaświadczenie. Jeśli myślisz o zostaniu stajennym, możesz poszukać pracy na portalach z ofertami pracy, np. https://pl.jooble.org/praca-stadnina-koni.
Stajenny to osoba wynajmowana do opieki nad końmi osób prywatnych, stadniny itp. Mogą zatem pracować na kilku etatach jednocześnie, opiekując się końmi, które zgodnie ze swoimi cechami lub funkcjami, oprócz głównych potrzeb dowolnej koń, są specjalne potrzeby.
Stajenny wykonuje następujące prace:
Rolę stajennego można podsumować na podstawie tego, co widzieliśmy do tej pory, w tym, że zajmuje się on codzienną pielęgnacją koni. Co to za obawa? Koń musi być czysty, aby mieć przygotowane legowisko, wyczesany i wyczyszczony, zaopatrzony w pokarm i wodę, od czasu do czasu potrzebuje pomocy lekarskiej i ruchu.
Po przyjeżdzie konia z treningu stajenny musi oczyścić go z brudu i kurzu, a także szczotką.
Innym ważnym aspektem obowiązków stajennego jest utrzymanie terenu, w tym utrzymywanie stajni w porządku i dobrym stanie. Na terenie obiektu znajdują się magazyny, korty, prysznice i miejsca do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Oczywiście odkażanie karm dla zwierząt, poideł i ściółki.
Oprócz opieki nad końmi ich miejscami do odpoczynku, tarasami i bieżniami, są oni odpowiedzialni również za utrzymanie optymalnego stanu sprzętu poprzez czyszczenie i kontrolę jego stanu.
A kim są ci ludzie, którym powierza się duże, piękne i mocne konie. Tak, jest taki zawód, ale umiejętności i wiedzę można zdobyć tylko praktycznie. Nikt nie myśli o otwarciu szkoły, która kształci przyszłych stajennych. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, o czym tu myśleć? Ułóż obornik łopatą, weź więcej – rzuć dalej. Napoić konia, nakarmić i to wszystko. Jakie wykształcenie jest do tego potrzebne? Pomyślcie więc nie tylko o zwykłych mieszkańcach, ale także o niektórych, obecnie licznych, prywatnych stajniach. Niemniej jednak dobry stajenny może uratować zarówno właściciela stajni, jak i właściciela konia przed niepotrzebnymi bólami głowy. Każdy stajenny musi otrzymać przynajmniej podstawowe wykształcenie weterynaryjne, znać metody strzyżenia i podkuwania konia, być w dobrej kondycji fizycznej i umieć zachować się w sytuacji krytycznej, np. pożaru. Koń, bez względu na to, jaki jest, wymaga troskliwej opieki. Bo mimo imponujących rozmiarów (w stosunku do psów czy kotów) jest zwierzęciem bardzo delikatnym, podatnym na różne choroby (w tym ludzkie).
Praca jest złożona i wymaga pewnych umiejętności, pomimo pozornej prostoty. Tego zawodu też trzeba się nauczyć. Stajenny musi być z duszą. Miłość do koni można zastąpić pracowitością zawodową i sumiennym podejściem do swoich obowiązków. Wtedy konie będą w świetnym humorze. Czysty, schludny i dobrze odżywiony. Uwierz mi, koń to doceni i podziękuje Ci na swój sposób. Pamiętaj, zdrowie koni zależy od profesjonalizmu stajennego!
Stajenny to nie tylko osoba, która sprząta stajnie. W naszym kraju to prawdziwy hodowca koni, który spędzając z końmi najwięcej czasu, częściowo monitoruje ich stan zdrowia. Ale żeby mógł zauważyć pogorszenie się kondycji zwierzęcia w czasie, początek kolki, musi przede wszystkim mieć specjalne informacje, wiedzę. W zasadzie stajenny musi również znać podstawy medycyny weterynaryjnej, na wypadek, gdyby pomoc lekarza weterynarii nie była od razu możliwa. Oraz podstawy żywienia koni do różnych celów, zasady czyszczenia i pielęgnacji, siodła i inne rzeczy. Jakoś za dużo jak na jedną osobę, co nie daje już prawa nazywać go „analfabetą”.
Jak stajenni pojawiają się w naszych stajniach i gdzie się uczą? W zasadzie, jak pokazuje praktyka, nigdzie, ale na podstawie własnego doświadczenia. Z reguły w prywatnych stajniach są to osoby, które od dzieciństwa związane są z końmi, wiedzą o nich dosłownie wszystko, najczęściej mieszkańcy wsi i wsi. W większych gospodarstwach są to osoby z historią hodowli stadnin, takie jak mistrzowie jeździectwa lub kandydaci..
Stajenny zarabia średnio około 4000 zł miesięcznie. Istnieje nawet możliwość podjęcia pracy z zakwaterowaniem.
Będzie to bardzo satysfakcjonująca kariera, jeśli kochasz konie, bo zobaczysz, że to od ciebie zależy, czy wyrośniesz na silne i zdrowe zwierzę.
Informacja prasowa