Rodzaje wędzideł dla koni

Marzysz o lekkiej i precyzyjnej komunikacji z koniem poprzez wodze, ale nie wiesz jakie wędzidło wybrać? Dobór pasującego kiełzna to ciągły proces, polegający na obserwacji swoich własnych umiejętności w połączeniu z potrzebami, preferencjami i charakterem konia. Wędzidło pomaga osiągnąć harmonię i pełną akceptację przez konia kontaktu z ręką jeźdźca, co przekłada się na większą radość z jazdy, a także szybszy i bardziej efektywny rozwój pary.

Tworząc wędzidła Winderen Gel Bits System, przede wszystkim skupiliśmy się na jak największym komforcie konia. Zastosowany przez nas żel jest przyjemny w dotyku, dzięki czemu konie chętniej żują wędzidło i, co za tym idzie, lepiej akceptują kontakt. Nie zapomnieliśmy również o wygodzie dla jeźdźca. Dzięki zastosowaniu innowacyjnego system wymiennych boków możesz dopasować wędzidło Winderen do zmieniających się potrzeb Twojego konia w kilka minut.

Najpopularniejsze wędzidła

Wejście do sklepu jeździeckiego z ogromną ilością różnych rodzajów wędzideł może przyprawić niejednego jeźdźca o zawrót głowy. Ilość dostępnych rozwiązań jest niezliczona, a każde ma swój konkretny cel i zastosowanie. Poniżej prezentujemy listę najpopularniejszych wędzideł, które z pewnością mogą się przydać na Twojej i Twojego konia drodze rozwoju.

Wędzidło zwykłe

Jest to podstawowe wędzidło, które najczęściej można spotkać we wszystkich stajniach. Pierścienie luźno przechodzą przez ścięgierz, a działanie ręki bezpośrednio oddziałuje na pysk konia. Dzięki temu siła jego działania zależy bezpośrednio od tego jak delikatnie używasz pomocy jeździeckich.

Wędzidło oliwkowe

Kolejnym bardzo popularnym kiełznem jest “oliwka”, która swoją nazwę zawdzięcza kształtowi pierścieni wędzidła. Dzięki ich nieruchomemu przymocowaniu do ścięgierza możliwość przyszczypywania kącików oraz przeciągnięcia wędzidła przez pysk zostaje zminimalizowana. To sprawia, że “oliwka” stabilizuje kiełzno w prawidłowej pozycji przy jednoczesnym zachowaniu swobody i komfortu żucia, co czyni ją popularnym rozwiązaniem dla koni wrażliwych lub jeźdźców o nieco mniej stabilnej ręce.

Wędzidło z wąsami

“Wąsami” nazywamy przedłużone w górę i w dół kółka wędzidłowe. Takie rozwiązanie zapewnia bardzo stabilną pozycję kiełzna w pysku, przenosząc część nacisku na kąciki pyska i policzki. Dzięki temu “wąsy” ułatwiają komunikację z końmi młodymi lub mało doświadczonymi, które nie rozumieją jeszcze dobrze kontaktu. Taki rodzaj wędzidła może być również ułatwieniem dla jeźdźców początkujących w procesie nauki.

Wędzidło wielokrążek

W procesie rozwoju każdej pary może nadejść moment, kiedy koń zaczyna zbyt mocno iść do przodu, a jeździec traci nad nim kontrolę. Najczęściej takie sytuacje pojawiają się w terenie lub podczas skoków przez przeszkody, kiedy ekscytacja bierze górę. Wtedy z pomocą może przyjść wielokrążek, który dzięki swojej konstrukcji pozwala na podciągnięcie wędzidła w pysku, zwiększając nacisk na kąciki pyska i potylicę, co potęguje działanie ręki jeźdźca.

Opisane powyżej wędzidła to tylko kilka najczęściej występujących rodzajów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym artykułem w Strefie Wiedzy Winderen.

Nie zapominaj jednak, że dobór idealnego wędzidła to nieustający proces! Zwracaj uwagę na sygnały wysyłane przez konia świadczące o jego komforcie oraz poziomie akceptacji znajdującego się w pysku kiełzna. Musisz również uważnie, a jednocześnie krytycznie oceniać swoje własne umiejętności, ponieważ to właśnie od nich w dużej mierze zależy harmonia z koniem i jego zadowolenie z jazdy. Podczas wyboru idealnego na daną chwilę wędzidła nieocenioną pomocą na pewno okaże się Twój instruktor, który może na chłodno ocenić wasze wspólne potrzeby, które mogą i na pewno będą nieustannie się zmieniać. Kiedy to nastąpi z pomocą przyjdzie wygodny system wymiennych boków.

Wszystkie opisane wędzidła oraz cała gama innowacyjnego sprzętu jeździeckiego jest dostępna w sklepie jeździeckim producenta Winderen. Zapraszamy!

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane