Planujesz zakup chomika? Poznaj kilka podstawowych faktów na temat tego gryzonia

Maciej Piwowski
04.11.2022

Chomiki od wielu lat należą do czołówki najchętniej wybieranych zwierzątek domowych. Uchodzą za mało kłopotliwe w opiece, tanie w utrzymaniu, a przy tym są na tyle sympatyczne i śmiałe, że można z nimi nawiązać dość bliską więź. Idealny zwierzak dla dziecka? Na pewno jest tego blisko. Jeśli planujesz zakup chomika, to na dobry początek poznaj kilka faktów na temat tego zwierzaka i opieki nad nim.

Gatunki chomików

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że chomik to bardzo ogólne określenie. W sklepach zoologicznych i u prywatnych hodowców najczęściej natrafimy na kilka popularnych gatunków tych gryzoni, czyli:

  • Chomika dżungarskiego – szczególnie popularny gatunek, świetny dla początkujących właścicieli. Charakterystycznymi cechami chomika dżungarskiego są: niewielki rozmiar (długość do około 10 centymetrów), niska masa ciała (25-50 gramów) oraz ciekawskość i wyjątkowa aktywność.
  • Chomika Roborowskiego – jeśli szukasz bardzo małego zwierzaka domowego, to chomik Roborowskiego spełni Twoje oczekiwania. Dorosłe osobniki osiągają długość do 4-5 centymetrów – jest to najmniejszy przedstawiciel rodziny chomików.
  • Chomika syryjskiego – również bardzo popularny gatunek chomika, który można polecić osobom szukającym nieco większego pupila. Chomik syryjski osiąga długość kilkunastu centymetrów i masę ciała między 100 a 250 gramów.

Na co chorują chomiki?

Chomiki nie należą do zwierząt chorowitych i rzadko miewają poważne problemy zdrowotne – oczywiście pod warunkiem, że zapewnimy im optymalne warunki życiowe (o czym za chwilę). Do typowych dla chomików przypadłości można zaliczyć:

  • infekcje oczu,
  • chorobę mokrego ogonka (spowodowaną nadmiernym stresem),
  • biegunkę,
  • wypadanie sierści i inne problemy skórne.

Co jedzą chomiki?

Opiekun chomika może pójść „na łatwiznę” i po prostu kupować gotowe mieszanki dobrej jakości karmy – są dostępne w każdym sklepie zoologicznym. Taką dietę warto jednak wzbogacić o atrakcyjne dla chomika dodatki, przede wszystkim warzywa (marchewka, sałata), owoce (jabłko, banan) i świeże zioła (chomiki uwielbiają mniszek lekarski).

Pamiętajmy przy tym, aby nie przekarmiać chomika i nie zostawiać w klatce dużej ilości jedzenia. Resztki zaczną szybko gnić i wydzielać nieprzyjemny zapach, co wymusi częste sprzątanie klatki.

Jeśli natomiast chodzi o picie, to chomik powinien mieć zapewniony stały dostęp do świeżej wody – świetnie sprawdzają się tutaj gotowe poidełka.

Odpowiednia klatka

Chomik wymaga sporej klatki, ponieważ jest to zwierzak bardzo aktywny. Minimalne wymiary to 100x40 cm. Klatkę warto również wyposażyć w akcesoria, które pozwolą gryzoniowi spożytkować energię – może to być klasyczny kołowrotek, ale uwaga na hałasy, szczególnie w nocy!

Klatkę ustawiamy w miejscu, w którym nie jest narażona na bezpośrednie nasłonecznienie oraz przeciągi. Pamiętamy o jej częstym sprzątaniu (minimum raz w tygodniu) oraz o zastosowaniu naturalnej wyściółki (mogą to być gotowe trociny, podłoże dla chomików, w ostateczności siano).

Bardzo ważnym elementem opieki nad chomikiem jest częste wypuszczanie go z klatki, aby mógł pobiegać, poznać środowisko domowe, a może nawet pobawić się z właścicielami. Zaznaczamy przy tym, że chomiki są typami samotników i nie akceptują obecności innych zwierząt (nawet tego samego gatunku).

Pozostaje jeszcze jedno ważne pytanie…

Chodzi oczywiście o długość życia chomika, co jest przedmiotem licznych mitów i domysłów. Wybierając zwierzaka domowego, zwłaszcza dla dziecka, trzeba uwzględnić okres, w jakim pupil będzie członkiem rodziny. Żaden rodzic nie chce przecież fundować dziecku traumy szybkiego pożegnania przyjaciela.

Z drugiej strony nie zawsze dobrym pomysłem będzie zakup wyjątkowo długowiecznego zwierzaka, gdyby po pewnym czasie miało się okazać, że stanowi on problem dla właścicieli (nikt nie chce się nim zajmować, częste wyjazdy powodują konieczność ciągłego szukania opieki dla zwierzęcia etc.).

Jak pod tym względem wypadają sympatyczne gryzonie? Ile żyją chomiki? Dowiesz się tego z artykułu opublikowanego na portalu Pupilek.pl.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie