Pastuch elektryczny – niezastąpiony sprzęt w gospodarstwie

Mateusz Nowak
29.08.2022

Pastuchy elektryczne to urządzenia, które są wręcz niezbędne dla właścicieli dużych stad hodowlanych lub upraw o dużej powierzchni. W Polsce coraz częściej stosuje się tego typu sprzęt. Nie bez powodu, pastuchy mają uniwersalne zastosowanie, a ich obsługa jest nieskomplikowana. Przekonaj się czy takie rozwiązanie sprawdzi się również w Twoim gospodarstwie. 

Jak działa elektryczny pastuch?

Pastuch elektryczny to ogrodzenie zasilane prądem. Sprzęt emituje impulsy elektryczne, które mają za zadanie odstraszać zwierzęta. Zetknięcie z konstrukcją wywołuje u zwierząt krótkotrwały ból, ale nie stanowi zagrożenia dla ich życia. Co więcej, po kilku zetknięciach z takim sprzętem, zwierzę nie podejmuje już prób forsowania ogrodzenia. Jest to zatem skuteczny sposób, na wyeliminowanie u osobników ze stada hodowlanego instynktu ucieczki z wyznaczonego terenu.

Zestaw pastuch elektryczny

Pastuch elektryczny składa się z kilkunastu podstawowych elementów. W skład zestawu wchodzą: elektryzator, izolatory, słupki,  bramy, napinacze, akumulatory oraz przewodniki. Do wyboru mamy kilka rodzajów przewodników: taśmy, druty, plecionki, siatki i linki. Wybór przewodnika zależy od gatunku zwierząt, które ma odstraszać pastuch. Trzeba zakupić również: tester napięcia, tabliczki ostrzegawcze, odgromniki i włączniki. Pastuch można skompletować samodzielnie lub wybrać gotowy zestaw. Ta pierwsza opcja jest bardziej czasochłonna, ale można perfekcyjnie dostosować parametry urządzenia do wielkości terenu, gatunku zwierząt i  do warunków panujących na danym obszarze. Zakup gotowego zestawu jest jednak o wiele bardziej wygodnym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli nie mamy pewności jak prawidłowo skompletować elementy do budowy ogrodzenia. 

Pastuch elektryczny ogrodzenie

Ogrodzenie elektryczne można stosować w różnych celach. Za pomocą pastucha wygrodzimy teren pod wybieg lub pastwisko, dzięki czemu zwierzęta nie uciekną. Pastuch pełni także funkcję ochronną. Można ogrodzić nim kurniki lub gołębniki, żeby zabezpieczyć je przed kunami i lisami. Z kolei zastosowany przy stawach hodowlanych skutecznie odstraszy bobry i wydry. Ogrodzenie elektryczne przyda się ponadto do zabezpieczania oczek wodnych przed kotami, a także jeśli chcemy ograniczyć psom dostęp do określonych części podwórza. Pastuch będzie stanowił również skuteczną ochronę przed dzikami. To szczególnie ważne w przypadku gospodarstw uprawnych. Wizyta dzików na polu może spowodować prawdziwe spustoszenie, czyli poważne straty w plonach. Lepiej zapobiegać tego typu sytuacjom. 

Pastuch elektryczny dla koni

Pastuch z powodzeniem może być wykorzystywany także w stadninach. W tym przypadku odpowiednie będą urządzenia o niższej mocy, ponieważ konie nie mają bujnej sierści, przez co są uwrażliwione na impulsy. W funkcji przewodnika trzeba zastosować taśmy. Konie mają bowiem słaby wzrok, więc mogą nie zauważyć cienkich drutów lub linek i w rozpędzie wpaść na ogrodzenie. Taka sytuacja może być niebezpieczna dla zwierzęcia, a ponadto spowoduje uszkodzenie sprzętu. Najlepiej więc stosować same taśmy lub naprzemiennie taśmy i linki. Trzeba pamiętać, żeby zamontować przewodniki na odpowiedniej wysokości. Konie mogą skakać bardzo wysoko, więc najwyższa linia przewodnika powinna przebiegać nawet 1,5 metra nad ziemią. 

Pastuch elektryczny dla bydła

Jeśli montujemy ogrodzenie dla krów, wystarczy zastosować jedną linię przewodów na wysokości ok. 80 cm. Gdy w stadach znajdują się młode osobniki, trzeba jednak dodać drugą linię. W funkcji przewodnika można wykorzystać drut, taśmę lub plecionkę. Moc elektryzatora zależy od wielkości terenu. Im większe będą rozmiary pastucha, tym większa powinna być także moc samego elektryzatora. 

Pastuch elektryczny na dziki

Pastuch elektryczny można wykorzystać także do ochrony upraw przed dzikami. Do tego celu należy wybierać elektryzatory o dużej mocy. Trzeba też zamontować dodatkowe elementy wzmacniające np. sprężyny napinające w narożnikach. Między palikami powinny przebiegać trzy linie przewodów, najbardziej odpowiednie będą druty lub stalowa linka. 

Gdzie kupić elektryczny pastuch?

Pastuchy elektryczne można kupić w dobrych sklepach rolniczych online. Warto korzystać z oferty sklepów, w których możliwa jest konsultacja telefoniczna. Porada doświadczonego pracownika będzie przydatna w trakcie kompletowania zestawu elementów do budowy pastucha. Cena za ogrodzenie zależy od ilości elementów, mocy elektryzatora i wielkości ogrodzenia. Za standardowy zestaw trzeba zapłacić kilkaset złotych, a za zestaw profesjonalny do użytku w szczególnie trudnych warunkach – nawet ok. dwóch tysięcy. 

Elektryczny pastuch do urządzenie, które sprawdzi się w wielu gospodarstwach, ale także w stadninach i na polach uprawnych. Zdecydowanie warto zainwestować w tego rodzaju urządzenie, żeby zapewnić bezpieczeństwo zwierzętom hodowlanym i zminimalizować straty w plonach. 

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane