O czym nie zapomnieć posiadając bydło?

Marek Szydełko
25.06.2022

Posiadanie bydła nie ogranicza się wyłącznie do jego karmienia, pojenia i zapewnienia zwierzętom odpowiednich warunków bytowania. Problem w tym, że to za mało. Początkujący hodowca powinien również zwrócić uwagę na kilka innych, równie istotnych szczegółów, to jest wybór odpowiedniego gatunku zwierząt hodowlanych, suplementację i opiekę (np. w trakcie porodów).

Gatunki bydła, które warto hodować

Początkujący, polski hodowca ma do wyboru w zasadzie dwa, góra trzy gatunki bydła hodowlanego. Dużą popularnością w Polsce cieszą się np. zwierzęta o etymologii angielskiej (np. beerden angus), gdyż charakteryzują się one dobrą tolerancją dla niegościnnych warunków pogodowych. Hodowcy często decydują się też na rasy francuskie (np. charolaise), gdyż wyróżniają się one stosunkowo łatwymi porodami. Belgijska rasa biało-błękitna również cieszy się w Polsce dużą popularnością, gdyż zapewnia dużą wydajność rzeźną.

Właściwe żywienie

Prawidłowa opieka nad bydłem nie ogranicza się wyłącznie do zapewnienia mu odpowiedniej ilości pokarmu. Ważne jest również to, by zwierzęta miały odpowiedni dostęp do witamin. Suplementy dla bydła dzielą się na dwa podstawowe rodzaje, to jest na witaminy rozpuszczalne w wodzie i w tłuszczach. Witamina A należy do tej drugiej grupy, a jej stosowanie jest konieczne, chociażby ze względu na wzmocnienie odporności u zwierząt. Suplementacja witaminą A jest szczególnie ważna w okresie porodu, a także tuż po nim. Ważne jest też podawanie witaminy D (zwłaszcza u młodych), gdyż korzystnie wpływa ona na stan kości. Z kolei witamina E jest skutecznym przeciwutleniaczem. Na koniec warto wspomnieć o witaminie K, która ma olbrzymie znaczenie w kontekście przyspieszania procesów krwiotwórczych.

Codzienna opieka

Posiadanie bydła wiąże się z koniecznością codziennego opiekowania się nim. O ile dzięki odpowiednim urządzeniom można podawać pokarm i wodę co dwa dni, o tyle dojenie i (w niektórych przypadkach) pomoc przy porodach, to kwestie wymagające ciągłej obecności na farmie. Warto zauważyć, że takie czynności jak np. dojenie, wykonuje się w ciągu dnia dwukrotnie i to niezależnie od samopoczucia, stanu zdrowia, czy też daty w kalendarzu. Mimo to budowa swoistej więzi ze zwierzętami jest czymś wspaniałym. Trzeba też pamiętać, że opieka nad bydłem może być bardzo dochodowa.

Regularność, codzienny wysiłek, a także samozaparcie, to cechy każdego posiadacza trzody chlewnej. Ważne w tym wszystkim są też odpowiednie suplementy dla bydła, a także miłość do zwierząt. Tylko dzięki tym cechom można stać się dobrym i doświadczonym hodowcą.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane