Najczęstsze objawy chorób oczu u koni – co powinno nas zaniepokoić?

Jerzy Biernacki
23.06.2022

Choroby oczu nie są u koni rzadkością. Jedną z najczęściej występujących chorób jest tzw. ślepota miesięczna, czyli nawracające zapalenie błony naczyniowej. Cierpi na nią według naukowych publikacji ok. 5-20 procent przedstawicieli tego gatunku na świecie. Choroby oczu szybko wykryte i zdiagnozowane mogą być nawet całkowicie wyleczone. Dlatego ważne jest, by raz na jakiś czas dokładnie obejrzeć oczy konia i sprawdzić, czy nie pojawiło się na nich coś niepokojącego. Jakie są najczęstsze objawy chorób oczu u tych zwierząt? Które symptomy powinny skłonić właścicieli koni do wezwania weterynarza?

Oczy są dla koni niezwykle ważnym narządem. Ich charakterystyczne usytuowanie po bokach głowy sprawia, że pełnią one funkcję „czujnika alarmowego”. Końskie oczy są w stanie wykryć nawet najmniejszy ruch i zinterpretować go jako potencjalne zagrożenie. Między innymi dlatego zwierzęta te są niespokojne w wietrzne dni – poruszające wszystkim dookoła ruchy powietrza absorbują uwagę koni i sprawiają, że są one w ciągłej gotowości do ewentualnej ucieczki.\

Jakiekolwiek problemy ze wzrokiem znacząco ograniczają u tych zwierząt normalne funkcjonowanie. Słabo widzący koń gorzej interpretuje działające na niego bodźce, co może dodatkowo go stresować i obniżać jego komfort życia. Dlatego tak istotne jest zapobieganie powstawaniu chorób narządu wzroku. W przypadku ich zaistnienia kluczową rolę w procesie leczenie odgrywa możliwie najszybsza diagnoza. O tym, że coś niedobrego dzieje się z oczami konia świadczyć może kilka następujących symptomów.

Nadmierne łzawienie

Przyglądając się oczom konia, warto w pierwszej kolejności zajrzeć do kącików i sprawdzić, czy nie wydobywa się z nich patologiczna wydzielina. Tzw. śpiochy pojawiające się okazjonalnie i nieregularnie są całkowicie naturalnym zjawiskiem (tak samo zresztą jak łzy). W ten sposób oczy oczyszczają się z różnych zanieczyszczeń, np. kurzu. Alarmujące jednak powinno być zaobserwowanie regularnego łzawienia oraz wycieku żółtej bądź zielonej wydzieliny z kącików powiek. Może to bowiem świadczyć o rozwijającej się infekcji lub stanie zapalnym.  Nadmierne łzawienie bywa również jednym z symptomów rozwijającej się u konia jaskry. W każdej z opisanej powyżej sytuacji należy niezwłocznie skonsultować się z weterynarzem.

Zamglone oko

Zdrowa gałka oczna u konia jest przejrzysta i klarowna. Jeśli na jej powierzchni pojawi się zmętnienie, zasłaniające częściowo lub całkowicie źrenicę, może to świadczyć chociażby o jaskrze lub zapaleniu oka. Mgliste oko to tak naprawdę obrzęk rogówki. To również jeden z symptomów opisywanego już nawracającego zapalenia błony naczyniowej.

Przekrwione spojówki

Innym niepokojącym objawem są przekrwione spojówki. Właściciele zwierząt powinni być je w stanie zaobserwować nawet wtedy, gdy wierzchowiec ma częściowo przymknięte oczy. Objaw ten może świadczyć o kilku problemach zdrowotnych. Zaczerwienione spojówki świadczą chociażby o reakcji alergicznej. Przekrwienie może także wynikać z dostania się do oka niewielkich rozmiarów ciała obcego. Gdy jednak pojawia się stan zapalny, z dużym prawdopodobieństwem ma się do czynienia z poważniejszymi schorzeniami. Im mocniej obrzęknięte są tkanki widoczne wokół oka, tym bardziej objaw ten powinien być alarmujący dla właściciela konia.

Ból oka

O tym, że z końskim okiem dzieje się coś niedobrego, na różne sposoby zdradzi samo zachowanie zwierzęcia. Jeśli zauważy się, że rumak często ociera się pyskiem o różne przedmioty, może to świadczyć o odczuwanym przez niego dyskomforcie właśnie w okolicach oczodołu. Możliwe jest nawet wystąpienie silnego bólu, któremu towarzyszą takie symptomy jak częste mrużenie, opuchlizna powiek oraz powiększenie gałki ocznej. Bolesność narządu wzroku może świadczyć o wielu schorzeniach okulistycznych. Do najpoważniejszych należy zaliczyć jaskrę, ślepotę miesięczną czy infekcyjne zapalenie spojówki. Ból może też pochodzić od mechanicznego uszkodzenia narządu wzroku i dostania się do niego ciała obcego.

Inne symptomy świadczące o problemach ze wzrokiem u konia

  • Światłowstręt
  • Opadnięcie lub podwinięcie powieki
  • Zwężenie źrenicy niezależnie od oświetlenia
  • Zmiana koloru tęczówki
  • Apatia
  • Podwyższona temperatura ciała.

W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek z opisanych objawów należy niezwłocznie skonsultować
się z weterynarzem (najlepiej ze zwierzęcym okulistą).

Artykuł opracowany przez Centrum Okulistyki Weterynaryjnej EyeVet - https://eyevet.pl/

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane