Jak podróżować z kotem lub psem?

Redakcja
20.01.2023

Zwierzęta z roku na rok odgrywają coraz bardziej znaczącą rolę w życiu mnóstwa ludzi. Już dawno przestały być wyłącznie stróżami domowego podwórka, awansując na najlepszych przyjaciół każdego człowieka. Nic więc dziwnego, że mnóstwo osób nie wyobraża sobie wyjazdu na wakacje bez swojego psa lub kota. Jak się przygotować do podróży, aby była ona przyjemna zarówno dla zwierzęcia, jak i dla jego właściciela?

Jak powinna wyglądać podróż ze zwierzęciem samochodem?

Osoby, które planują podróżować ze swoim zwierzakiem, powinny zadbać o to, aby wyprawka dla psa lub kota zawierała przedmioty, które mogą okazać się niezbędne w podróży. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wśród zwierząt wyróżnić można te, które wręcz uwielbiają podróżować, jak i te, dla których jazda samochodem jest męczarnią. Koniecznie trzeba zadbać o to, by podróż przebiegła bezpiecznie i spokojnie dla zwierzaka. Jeśli ten wykazuje objawy choroby lokomocyjnej, należy przed podróżą udać się do lekarza weterynarii, który pomoże dobrać odpowiednie środki. Osoby, których pupile źle znoszą podróże samochodem, powinny mieć świadomość tego, że częste podróże oraz odpowiedni trening pozwalają po pewnym czasie zniwelować ten problem. A jest on bardzo poważny - nadmierny stres w czasie podróży może skutkować u zwierzęcia napięciem nerwowym, utratą sierści, wymiotami, a nawet silną biegunką.

Bezpieczeństwo w trakcie podróży

Osoby przewożące psy lub koty powinny zadbać o to, by były one całkowicie bezpieczne podczas jazdy. Jeśli chodzi o transport psa lub kota, należy zaopatrzyć się zawczasu w specjalne szelki z końcówką wpinaną do pasów bezpieczeństwa, klatki lub transportery. Warto zadbać o ochronę siedzeń bądź przestrzeni w bagażniku przy pomocy specjalnych pokrowców, zapewniających ochronę wnętrzu samochodu.

Garść porad - jak bezpiecznie podróżować ze zwierzęciem?

Każdy właściciel zwierzaka powinien sobie zdawać sprawę z tego, że całkowicie niedozwolone jest przewożenie zwierzęcia na kolanach. Bardzo ważne, by zaopatrzyć się w specjalną uprząż bądź też dobrze wentylowaną klatkę transportową. Zwierzę trzeba stopniowo przyzwyczajać do podróżować na samochodem – najpierw można zabierać je na krótkie przejażdżki, aby następnie już całkowicie swobodnie udawać się w długie podróże. Nigdy nie należy karmić zwierzaka podczas jazdy – lekki posiłek należy podać pupilowi najpóźniej na 3 godziny przed wyjazdem. Koniecznie trzeba zadbać także o to, by w czasie podróży robić przerwy na toaletę. Koniecznie trzeba zaopatrzyć się w duży zapas wody, która może okazać się przydatna podczas postoju.

Trzeba podkreślić, że nigdy nie powinno pozostawiać się zwierzęcia samego w zaparkowanym samochodzie – a zwłaszcza podczas dużych temperatur. Przed wyjazdem trzeba zadbać o to, by zwierzak miał na szyi przywieszkę, na której znajdzie się miejsce na jego imię, numer kontaktowy do właściciela oraz inne dane, które mogą okazać się przydatne w sytuacji, kiedy zwierzę zaginie. Dobrze także pomyśleć zawczasu o zabezpieczeniu zwierzaka specjalnym chipem.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane