Gryzaki dla psa - dlaczego warto je kupować pupilowi?

Redakcja
08.03.2023

Nie brakuje właścicieli, którzy swoim czworonożnym przyjaciołom oprócz wielu zabawek kupują również gryzaki. Dlaczego to dobry pomysł? Jakie rodzaje gryzaków dla psa można znaleźć w sklepach z zaopatrzeniem dla zwierząt? Zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu!

Po co psu gryzak?

Zapewne wielu właścicieli psów, jeżeli nawet nie doświadczyło tego osobiście, doskonale wie, jak wiele czworonogów szczególnie lubi gryźć różne rzeczy. Najczęściej z pozoru niewinne podgryzanie kończy się zniszczonymi meblami czy butami, które wydają się być szczególnie interesujące dla pupili. Warto wiedzieć, że gryzienie i żucie należą do całkowicie naturalnych zachowań i potrzeb psów, które w konkretny sposób muszą od czasu do czasu zaspokoić.

Stanowczo odradza się stosowania kar wobec zwierzęcia, nawet wtedy, gdy jego dzieło staje się prawdziwą demolką. Nie musi to jednak oznaczać, że ich właściciele powinni pogodzić się ze zniszczeniami - w takiej chwili warto po prostu zaserwować psu gryzak. Rozwiązanie to niesie za sobą wiele korzyści: w przypadku szczeniąt, twardy gryzak pomaga im załagodzić dyskomfort spowodowanym wyrzynaniem się nowych zębów, zaś starsze psy są w stanie dzięki gryzakowi rozładować swoje napięcie i stres.

Często też pupil może podgryzać różne przedmioty z nudów, dlatego nowa zabawka w postaci gryzaka, wykonanego na przykład z poroża lub sznura, doskonale urozmaici mu codzienność. Kolejną z zalet gryzaków stanowi ponadto fakt, że dbają one o uzębienie zwierzęcia, pozbywając się kamienia nazębnego zgromadzonego w okolicy zębów i dziąseł, sprawiając, że mają zastosowanie nie tylko czysto rozrywkowe, ale i higieniczne.

Jakie gryzaki są dostępne na rynku?

Wśród gryzaków przeznaczonych dla psów wyróżnić można dwa rodzaje: te naturalne oraz wykonane z tworzywa sztucznego. Naturalne gryzaki są w pełni bezpieczne i najczęściej wykonane są z poroża jelenia, ścięgien, kości pasków skór czy króliczych bądź świńskich uszu. Tego rodzaju produkty poddawane są intensywnemu procesowi suszenia i nie zawierają żadnych szkodliwych substancji ani sztucznych barwników, dzięki czemu nie brudzą otoczenia i trzeba obawiać się o zdrowie swojego pupila nawet wtedy, gdy długotrwałe gryzienie, na przykład zawierających miękki szpik poroży sprawi, że pies spożyje część swojej zabawki. Poroże jelenia lub innego rodzaju gryzaki naturalne doskonale zaspokajają potrzebę żucia, a także wspomagają florę bakteryjną jelit, jak i higienę jamy ustnej zwierzęcia. Ponadto, ich zapach jest dla psów niezwykle atrakcyjny, przez co wyjątkowo chętnie z nich korzystają każdego dnia. 

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane