Dlaczego regularne odrobaczanie zwierząt domowych jest tak ważne?

Mariusz Siwko
13.08.2020

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z konieczności regularnego odrobaczania psów i kotów. Pasożyty bytujące wewnątrz organizmu naszego pupila są ciężkie do zauważenia w przeciwieństwie do kleszczy i pcheł, które możemy dostrzec gołym okiem. Wciąż jednak mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych naszego futrzaka. Dlaczego powinniśmy pamiętać o regularnym odrobaczaniu?

Skąd się biorą robaki?

Każdego dnia nasze zwierzęta domowe mogą mieć styczność z pasożytami, zarówno zewnętrznymi jak i wewnętrznymi. Podczas spacerów psy bawią się na wybiegach, mają styczność z odchodami innych zwierząt, a w lesie lub na łące – także z padliną czy innymi źródłami zakażeń. Podczas tak bliskiego kontaktu może dość do podjęcia jaj pasożytów nosem lub pyskiem. Oprócz tego, my możemy przynieść pasożyty do domu na butach, nawet jeśli spacerujemy wyłącznie po mieście. Do zakażenia może dojść także drogą pokarmową.

Niestety, objawy zakażenia pasożytami nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Dopiero gdy dochodzi do nagromadzenia się w organizmie dorosłych form pasożyta, pojawiają się pierwsze objawy, takie jak biegunka, osowiałość, problemy z apetytem, wymioty czy zmiany skórne.

Pasożyty wewnętrzne – ukryty przeciwnik

Niestety, w związku z tym, że pasożyty wewnętrzne doskonale się kamuflują, profilaktyczne odrobaczanie psów i kotów jest koniecznością. Robaki mogą stanowić poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia naszych podopiecznych, ale również dla nas samych, więc tym bardziej powinniśmy pilnować regularnej profilaktyki.

Czasem zaleca się, by zamiast odrobaczania po prostu regularnie oddawać odchody do badania. Choć to z pozoru dobry pomysł, nie zawsze będzie skuteczny. Próbka kału może okazać się niewystarczająca, ponieważ zdarza się, że jaja czy dorosłe formy robaków nie są obecne w zebranych odchodach, a zwierzę mimo wszystko jest zarażone pasożytami. Z tego powodu nawet jeśli decydujemy się na regularne badanie, nie powinniśmy zapominać o profilaktycznym odrobaczaniu psa i kota. O tym, jak często powinniśmy to robić zadecyduje lekarz weterynarii na podstawie wywiadu.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie