Co to jest czaprak?

Mariusz Siwko
03.03.2022

Czym jest i jakie funkcje pełni czaprak?

Czaprak, inaczej potnik to podkładka pod siodło. Jego głównym zadaniem jest chronić – zarówno siodło, jak i konia. Mogłoby się wydawać, że jest to element wyposażenia, któremu nie warto poświęcać zbyt wiele uwagi. Nic bardziej mylnego! Przy doborze odpowiedniego czapraka znaczenie ma każdy detal: materiał, z którego jest uszyty, jego grubość czy rodzaj siodła. Rożne typy siodeł to nie tylko różnica w kształcie, ale też zupełnie inny sposób rozłożenia punktów nacisku na grzbiet konia. Nie można też zapomnieć o aspekcie wizualnym – kolor i wzór czapraka, pasujący do umaszczenia konia, barwy siodła i charakteru oraz preferencji właścicielki nierzadko może mieć kluczowe znaczenie. Nie jest tajemnicą, że w każdym sporcie to jak wyglądasz przekłada się bezpośrednio na to, jak pewnie się czujesz – a więc na Twoje wyniki i tempo postępów.

Historia czapraka

Kropierz, czołdar, dyftyk, mituga – określenia znane tylko historykom i pasjonatom. Używane od XII wieku były to okrycia konia, nierzadko wyszywane srebrem i jedwabiem, funkcjonujące przed upowszechnieniem się czapraków jakie znamy dzisiaj. Pełniły funkcje bojowe, ale także reprezentacyjne. Czaprak stanowił o statusie właściciela konia. Wiele od zamierzchłych czasów się zmieniło – zarówno technologia jak i stylistyka przeszły rewolucję. Ale choć dziś nikt dziś nie obsypuje się złotem ani nie owija jedwabiem – kształt, kolor i wzór czapraka niezmiennie są dla jeźdźców niezwykle istotnym elementem.

Jaki kolor i materiał czapraka pasuje najlepiej?

Uniwersalnym i często spotykanym kolorem jest biały. Jest na tyle neutralny, subtelny i wyrafinowany, że świetnie prezentuje się w każdej sytuacji. Mankamentem białego czapraka jest jednak to, że szybko traci kolor. Bardziej praktycznym może więc okazać się barwa ciemniejsza, zgaszona, zbliżona kolorem do maści konia. Jeśli jednak stonowana elegancja nie jest czymś, co najlepiej do Ciebie pasuje, jeśli chcesz jasno wyrazić swój charakter i temperament konia – postaw na kolory! Zarówno czapraki wszechstronne, skokowe, jak i ujeżdżeniowe, czapraki pony, a nawet westernowe możesz znaleźć w niemal nieograniczonej palecie kolorów.

Z jakich materiałów szyje się czapraki?

Niezależnie od wybranego wzoru i koloru, każdy czaprak musi spełnić te same kryteria: być wytrzymały i dobrze odprowadzać powietrze. Różne dyscypliny oraz pory roku wymagają odpowiedniego doboru materiałów stosowanych do szycia czapraków. Najczęściej szyje się z bawełny, filcu, futra, tkaniny waflowej lub siatkowej, niekiedy dodając wypełniaczy. Odpowiednio dobrany materiał chroni zarówno siodło, jak i konia.

Jakie są rodzaje czapraków?

O ile kolorystyka i wzornictwo są kwestią indywidualną, o tyle rodzaj czapraka musi być dopasowany do siodła. Na szczęście nie musisz doszukiwać się informacji o tym, czy wymarzony czaprak na pewno będzie pasował. Stworzona została uniwersalna tabela oznaczeń, dzięki której od razu będziesz wiedziała, który rodzaj wybrać. Twoje zadanie jest znacznie przyjemniejsze: szlachetny turkus, królewska czerwień, a może nawet śliwka ukwiecona delikatną magnolią? Nie musisz decydować się na jeden – pamiętaj, że warto w wyposażeniu mieć ich kilka!

DL/DR - czaprak dresażowy (ujeżdżeniowy)

SR - czaprak skokowy

VS - czaprak wszechstronny

VSS - czaprak wszechstronny o profilu skokowym

VSD - czaprak wszechstronny o profilu ujeżdżeniowym

West - czaprak westernowy

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane