Budowa stajni w pigułce - co będzie potrzebne?

Jerzy Biernacki
30.09.2022

Stajnia jest obiektem użytkowanym przez ludzi oraz zwierzęta. Bardzo ważne jest, aby spełniał on aktualnie obowiązujące standardy oraz przepisy prawa budowlanego. Wzniesiona konstrukcja musi być wytrzymała, ergonomiczna i funkcjonalna. Istotne, by została ona zaprojektowana przez doświadczonych ekspertów. Konieczne jest jej dopasowanie do rzeczywistych potrzeb. Nie masz pojęcia, od czego zacząć realizację przedsięwzięcia? W dalszej części publikacji znajdziesz zbiór najważniejszych informacji.

Określenie rodzaju stajni

Już na starcie należy określić, jaki rodzaj stajni sprawdzi się najlepiej. Można wyróżnić:

 • Stajnie stanowiskowe – są one wykorzystywane przede wszystkim do trzymania koni. Zwierzęta posiadają własne stanowiska, co ułatwia efektywne zagospodarowanie przestrzeni. W tego typu konstrukcjach nie uwzględnia się ich swobodnego przemieszczania, co w niektórych przypadkach może stanowić wadę. Obecnie jest to rodzaj dość rzadko budowany.
 • Stajnie boksowe – sprawdzają się w przypadku koni wyścigowych, sportowych, rekreacyjnych i innych. Boks posiada optymalne wymiary, które umożliwiają zwierzętom wykonywanie ruchów np. przekręcenie się.
 • Biegalnie – dedykowane są przede wszystkim młodym koniom, które potrzebują dużej dawki ruchu. W tym przypadku zwierzęta mogą swobodnie przemieszczać się po całej stajni.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to zajrzyj na stronę polskiej marki Łukasiuk: https://www.grupalukasiuk.pl/pl/baza-wiedzy/budowa-stajni/. Jest to firma z doświadczeniem, która specjalizuje się w projektowaniu oraz kompleksowym wykonawstwie hal namiotowych.

Projekt architektoniczno-budowlany

Za stworzenie opisu technicznego stajni odpowiada wykonawca, który realizuje zlecenie. Należy podkreślić, że dokumentacja musi zawierać wszystkie wymagane elementy, takie jak np.:

 • przeznaczenie i program użytkowy obiektu,
 • formę architektoniczną,
 • układ konstrukcyjny,
 • rozwiązania zasadniczych elementów wyposażenia budowlano-instalacyjnego,
 • dane techniczne konstrukcji,
 • a także wiele innych.

Część rysunkowa obejmuje m.in. elewację, rzuty wszystkich poziomów, podstawowe urządzenia instalacji ogólnotechnicznych i technologicznych, zasadnicze elementy wyposażenia technicznego.

Projekt architektoniczno-budowlany jest potrzebny do tego, aby rozpocząć załatwianie niezbędnych formalności. 

Projekt zagospodarowania działki lub terenu

W projekcie należy wskazać m.in.:

 • granice działki,
 • umiejscowienie poszczególnych obiektów,
 • układ elementów znajdujących się na danym terenie.

Oczywiście już na etapie planowania inwestycji należy upewnić się, że budowa stajni nie koliduje z miejskim planem zagospodarowania terenu. W przypadku wątpliwości należy zgłosić się do odpowiedniego urzędu.

Projekt techniczny obiektu

Ci, którzy chcą ubiegać się o uzyskanie pozwolenia na budowę, muszą pamiętać także o dołączeniu projektu technicznego. Zawiera on m.in. charakterystykę energetyczną oraz dokumentację geologiczno-inżynierską

Pozostałe dokumenty

Kompletny wniosek o pozwolenie na budowę obejmuje także potwierdzenie uprawnień architekta, oświadczenie właściciela działki o prawie do dysponowania gruntem na cele budowlane, decyzję o warunkach zabudowy. Faktem jest, że ilość formalności do uregulowania jest znaczna, więc warto jest skorzystać z wsparcia fachowców.

Czym można wznieść stajnię bez pozwolenia na budowę?

Każdy obiekt o przeznaczeniu stałym wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Właśnie dlatego inwestycja powinna zostać starannie zaplanowana w czasie. Może okazać się, że uregulowanie formalności zajmie kilka miesięcy. Wyjątek stanowią hale namiotowe tymczasowe, które mogą być eksploatowane maksymalnie 180 dni. Po tym czasie konstrukcja musi zostać zdemontowana. Z tego rozwiązania chętnie korzystają m.in. organizatorzy zawodów konnych.

Stajnia tymczasowa może zostać wzniesiona także na czas budowy lub remontu stałej konstrukcji. Nie jest ona droga we wzniesieniu, co stanowi niewątpliwą zaletę dla osób z ograniczonym budżetem.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane