Stajnia jest obiektem użytkowanym przez ludzi oraz zwierzęta. Bardzo ważne jest, aby spełniał on aktualnie obowiązujące standardy oraz przepisy prawa budowlanego. Wzniesiona konstrukcja musi być wytrzymała, ergonomiczna i funkcjonalna. Istotne, by została ona zaprojektowana przez doświadczonych ekspertów. Konieczne jest jej dopasowanie do rzeczywistych potrzeb. Nie masz pojęcia, od czego zacząć realizację przedsięwzięcia? W dalszej części publikacji znajdziesz zbiór najważniejszych informacji.
Już na starcie należy określić, jaki rodzaj stajni sprawdzi się najlepiej. Można wyróżnić:
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to zajrzyj na stronę polskiej marki Łukasiuk: https://www.grupalukasiuk.pl/pl/baza-wiedzy/budowa-stajni/. Jest to firma z doświadczeniem, która specjalizuje się w projektowaniu oraz kompleksowym wykonawstwie hal namiotowych.
Za stworzenie opisu technicznego stajni odpowiada wykonawca, który realizuje zlecenie. Należy podkreślić, że dokumentacja musi zawierać wszystkie wymagane elementy, takie jak np.:
Część rysunkowa obejmuje m.in. elewację, rzuty wszystkich poziomów, podstawowe urządzenia instalacji ogólnotechnicznych i technologicznych, zasadnicze elementy wyposażenia technicznego.
Projekt architektoniczno-budowlany jest potrzebny do tego, aby rozpocząć załatwianie niezbędnych formalności.
W projekcie należy wskazać m.in.:
Oczywiście już na etapie planowania inwestycji należy upewnić się, że budowa stajni nie koliduje z miejskim planem zagospodarowania terenu. W przypadku wątpliwości należy zgłosić się do odpowiedniego urzędu.
Ci, którzy chcą ubiegać się o uzyskanie pozwolenia na budowę, muszą pamiętać także o dołączeniu projektu technicznego. Zawiera on m.in. charakterystykę energetyczną oraz dokumentację geologiczno-inżynierską.
Kompletny wniosek o pozwolenie na budowę obejmuje także potwierdzenie uprawnień architekta, oświadczenie właściciela działki o prawie do dysponowania gruntem na cele budowlane, decyzję o warunkach zabudowy. Faktem jest, że ilość formalności do uregulowania jest znaczna, więc warto jest skorzystać z wsparcia fachowców.
Każdy obiekt o przeznaczeniu stałym wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Właśnie dlatego inwestycja powinna zostać starannie zaplanowana w czasie. Może okazać się, że uregulowanie formalności zajmie kilka miesięcy. Wyjątek stanowią hale namiotowe tymczasowe, które mogą być eksploatowane maksymalnie 180 dni. Po tym czasie konstrukcja musi zostać zdemontowana. Z tego rozwiązania chętnie korzystają m.in. organizatorzy zawodów konnych.
Stajnia tymczasowa może zostać wzniesiona także na czas budowy lub remontu stałej konstrukcji. Nie jest ona droga we wzniesieniu, co stanowi niewątpliwą zaletę dla osób z ograniczonym budżetem.
Artykuł partnera